بخش های متنوع سایت محشر دات کام ، این سایت را به محبوبترین و پربیننده ترین سایت فارسی تبدیل نموده است؛ شما نیز سایت محشر را صفحه اصلی خود کنید تا روزانه به مطالب جالب این سایت دسترسی داشته باشید
  
نام هنرمند
محمود فرشچیان
طبقه بندی الفبایی
ف
 
شرح
استاد محمود فرشچیان در سال 1308 در اصفهان به دنیا آمد.امورات زندگی خانواده اش از راه کشت و زرع می گذشت . وی از 4 ، 5 سالگی بادیدن فرشهای نفیس اصفهان در خانه به سمت نقاشی شوق و اشتیاق پیداکرد. با دستهای کوچک و ناتوان خود گل بوته های فرش ها را نقاشی می کرد پدرش وقتی این طرح ها را دیداو را تشویق کرد که اینکار را ادامه دهد. همیشه در نقاشی نمره بیست می گرفت اولین طرحی که نقاشی کرد طرح یک آهو بود و تا صبح 200 دفعه آن آهو را نقاشی کرد. و صبح به معلمش نشان داد باورش برای وی سخت بود.
پس از پایان دوره متوسطه که در هنرستان سپری شد و بعد از خدمت نظام وظیفه راهی اطریش شد و در آنجا ضمن ادامه تحصیل و مطالعه در مورد هنرهای مختلف ،نمایشگاه های مختلفی نیز از نقا شی هایش برگزار کرد.
از اساتید وی می توان از حاج میرزا آقا امامی و استاد بهادری نام برد استاد بهادری در نقاشی و طراحی قالی و گل و گل دوزی بی نظیر و کارهای او بسیار زیرکانه و مبتکرانه بود به شکلی که تا کنون نمونه آن مشاهده نشده است .
در کارهای استاد فرشچیان اندیشه و فکر و نوآوری وجود دارد او با نگاه به کارهای بزرگان این رشته تکنیک ، را از آنها آموخته است.
برنامه بهارستان این بار میزبان این هنرمند عزیز کشور مان بود .
مجری : استاد کمی از خودتان بگوئید؟
پاسخ : من نقاش گوشه گیری هستم که گه گاهی قلمی می زند وطراحی و نقاشی می کند . مجری : از دوران نوجوانی و بچگی بگویید چطور این جرقه در شما زده شد که دست به قلم ببرید و نقاشی کنید ؟
پاسخ : پدرم عاشق فرش های نفیس ایرانی بود کلکسیونی از فرش های نفیس در خانه جمع کرده بود و به شکل خاصی به آنان علاقه می ورزید و من هم وقتی روی این فرش ها راه می رفتم به نقش و طرح و رنگ آنها نگاه ویژه ای داشتم به خصوص که در اصفهان زندگی می کردم وقتی هرروز از جلوی مسجد امام می گذشتم و مناره ها ، نقش ها و کاشی کاری ها را مشاهده می کردم در ذهن من کشش و علاقه فراوانی نسبت به طرح و رنگ و نقاشی ایجاد می شد همچنین تشویق های پدرم که گاهی اوقات دو یا سه ساعت در کنار من می نشست و به طرح های من نگاه می کرد و مرا تشویق می کرد .

مجری : تاکنون چند جلد از آثار شما به چاپ رسیده است؟

پاسخ : 5 جلد از آثار من تاکنون به چاپ رسیده ، اما هنوز همه کارهایم چاپ نشده است اگر عمری باقی ماند کارهای دیگری هم دارم که به چاپ برسانم یک اثر و یک کتاب من در آلمان چاپ شد که دو ماه و اندی صحافی و چاپ آن طول کشید و یک کتاب و اثر من در ایتالیا چاپ شد که حدود چهار ماه به طول انجامید اما این کتاب آخر (پنجم)به همت و بزرگواری آقای ناصرمیرباقری وسعی و تلاش ایشان به چاپ رسید که من خیلی خیلی از آن راضی هستم .
مجری: بفرمائید برای هرکدام از این آثاری که خلق کردید چقدر زمان صرف شده است؟
پاسخ : فرق می کند، نسبت به بزرگی و کوچکی و موضوع تابلو زمان صرف می شود مثلا تابلو کوثر که حضرت فاطمه سلام الله علیها را در روز محشر به تصویر کشیدم که شفاعت شیعیان را می کند و پشت سر ایشان ، سه بانوی بزرگوار حضرت خدیجه ، حضرت مریم مقدس و آسیه اولین زنی که خداشناش شد قرار دارند،البته خالق اثر کس دیگری است ما فقط قلم می زنیم و وسیله هستیم نمی توانم بگویم چقدر زمان صرف شده و فقط می توانم این را بگویم خداوند لطف و عنایتی فرموده تا ما توانستیم این اثر را به جا بگذاریم .
مجری : استاد شما در خارج از کشور سکونت دارید بفرمائید سالی چند بار به ایران سفر می کنید؟
پاسخ : من در آنجا زندگی نمی کنم خدا را گواه می گیرم که تمام فکر و ذهن و اندیشه من در اینجا است من فقط برای کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی به آنجا می روم یک موسسه هم در آنجا شکل گرفته که یک موسسه هنری مذهبی است بنام بنده فرق نمی کند همه جا خدمت به کشور و میهن و مذهب است که بعضا شما می دانید کار مذهبی کردن در آنجا خیلی مشکل تر است و همین باعث می شود انسان بیش از پیش به کشورش خدمت کند.
مجری : بیشتر آثارتان را در آنجا کشیده اید یا در کشور خودمان ؟
1. پاسخ : من به دلیل فراغت بیشتری که در آنجا دارم بیشتر نقاشی و طراحی می کنم اتفاق افتاده در طول شبانه روز 14 ساعت کار کرده ام و خیلی خوشحالم از اینکه کتاب پنجمم به دست آدمهایی افتاد که قدر هنر را می دانستند و با تمام توان برای چاپ آن زحمت کشیدند به خصوص ازآقای میر باقری و خانه فرهنگ تشکر می کنم .
مجری : شما به غیر از کار نقاشی آیا به کاردیگری هم مشغول هستید ؟
پاسخ: خیر به هیچ عنوان تمام شب و روز مشغول نقاشی هستم در همینجا توصیه می کنم به خانم ها که به همسرانشان در راه توسعه فرهنگ کشورشان کمک کنند.
مجر ی : در مورد برنامه های آینده یتان برایمان بگوئید؟
پاسخ : آینده به دست خداست اگر عمری باقی باشد و خدا کمک کند بازهم نقاشی خواهم کرد چون کار دیگری به غیر از نقاشی کردن بلد نیستم و به جوانانی که در این راه قدم برمی دارند توصیه می کنم که از راه پر فراز و نشیب نهراسند و با تلاش و پشتکار این راه را ادامه دهند، خداوند نیز آنان را یاری خواهد کرد انشاالله .

مجری : تا به حال چند تابلو خلق کرده اید؟
پاسخ : تعداد آن ، آنقدر زیاد هست که نمی دانم تعدادشان چقدر است خیلی از آثار من توسط کلکسیونرهای خارجی خریداری شده و در خارج از کشور است.
مجری : وقتی آثار خود را می بینید چه احساسی به شما دست می دهد؟
پاسخ : شکر خدا را به جای می آورم..
مجری: چه پیامی برای جوانانی که در این راه قدم گذارده اند ، دارید...؟
پاسخ : از دقایق و لحظات زندگی خودشان استفاده کنند و هر چقدر که می توانند کار کنند در هر رشته ای که مشغول هستند سعی کنند نفر اول باشند و با اطمینان خاطر می گویم اگر تلاش و کوشش و پشتکار داشته باشند حتما به آن درجه می رسند و در این راه هراس نداشته باشند و بدانند در کشور ما رسیدن به موفقیت دور از دسترس نیست .
برچسب عنوان2
مقدار عنوان2
 
برچسب شرح2
مقدار شرح2
HyperLink