بخش های متنوع سایت محشر دات کام ، این سایت را به محبوبترین و پربیننده ترین سایت فارسی تبدیل نموده است؛ شما نیز سایت محشر را صفحه اصلی خود کنید تا روزانه به مطالب جالب این سایت دسترسی داشته باشید
  
نام هنرمند
مسعود ده نمکی
طبقه بندی الفبایی
د
 
شرح
برنامه چشم انداز این هفته میزبان مسعود ده نمکی بود .
مجری : خیلی از دوستداران ، علاقمند هستند بدانند چه شد که فیلم اخراجی ها را ادامه دادید و به اخراجی های 2 رسیدید ؟
پاسخ : روز اول که من فیلمنامه این فیلم را نوشتم چند سوژه مدنظر داشتم که می خواستم آنرا در غالب طنز سینمایی ارائه دهم بعد از مشاهده و استقبال مردم ترجیح دادم همان سوژه را در غالب طنز در اخراجی های 2 ادامه دهم البته این کار سختی بود چون اخراجی های 1 ایده های خودمان از جنگ و آدمهایش بود اما در اخراجی های 2 باید برای دیگران این فیلم را می ساختیم و برای اولین بار است که در ایران به این شکل تجربه می شود و بصورت 2 یا سه قسمتی فیلمی ساخته می شود و بعد از ساختن و اتمام اخراجی های دو ، بستر قسمت سوم آن نیز آماده شده و سناریو آن نیز نوشته شده است در بخش اول اخراجی ها به جنگ و آدمهایش می پردازند بخش دوم به مقوله ای دیگر می پردازد بخش سوم آن هم به موضوعات پس از جنگ اختصاص دارد اخراجی های دو فیلمبرداری آن عید فطر شروع شد حدود40 نفر از بازیگران حرفه ای و خوب کشورمان در این فیلم ایفای نقش کردند و بیش از 200 نفر هنرور در در اکثر سکانس هایاین فیلم حضور دارند.
شاید بتوان گفت پر بازیگرترین فیلم جنگی است که پس از انقلاب ساخته شده است فیلمبرداری آن دوماه طول کشید که دقیقا در روز عید قربان این کار به اتمام رسید بعد از آن روز هم متمرکز شدیم روی تدوین و صداگذاری آن من همینجا تشکر می کنم از تمامی عوامل فیلم که خیلی زحمت کشیدند و در عرض دوماه ما این کار را به اتمام رساندیم .

مجری : بازیگران ثابت در قسمت اول اخراجی های 1 چه کسانی بودند؟
پاسخ : آقای شریفی نیا ، اکبر عبدی ، امین حیایی ، ارژنگ امیرفضلی ، آقای صدیق شریف ، منوچهر آذر ، خانم نگارفروزنده ، خانم ضیغمی و شهره لرستانی ، تغییری در بازیگران نداشتیم تعدادی بازیگردر قسمت دوم این فیلم اضافه شدند بازیگرانی چون حسام نواب صفوی ، خانم شیلا خداداد ، آقای میرطاهرمظلومی، آقای مهران رجبی و آقای ارجمند حضور دارند.
مجری : گفتید که سناریو قسمت سوم اخراجی ها را هم نوشته اید آیا کلا فیلم اخراجی ها برگرفته از ذهنیت خودشما بوده است ؟ یا اینکه واقعا این شخصیت ها وجود داشته اند و کل داستان واقعی بوده است؟
پاسخ : البته خیلی ها از اول معتقد بودند که من مستند سازی کرده ام اما باید بگویم خیلی از این شخصیت ها را من در جنگ دیدم و آنها را می شناختم و سعی کردم همان ها را در فیلم خودم نشان دهم شخصیت هایی که در زمان خودشان دیده نشدند و چیزی در مورد آنها گفته نشده و به تعبیر حضرت امام که فرمودند جبهه دانشگاه آدم سازی است ، ما خواستیم آنرا به نوعی به تصویر بکشیم تحول و سیر و سلوک افراد را خواستیم به شکل طنز در این فیلم بیاوریم و تمام لایه های این فیلم مورد توجه و اقبال مردم قرار گرفت. اخراجی های یک تجربه شخصی من از جنگ و آدمهای آن بود منتهی آدمهای پراکنده ای که باید در یک قصه شکل می گرفتند در اخراجی های 2 هم بدین گونه است من یک حادثه واقعی و مهم در جنگ را که کمتر در مورد آن حرف زده شده به تصویر کشیده و شخصیت پردازی کرده ام و یکی یکی شخصیت ها را وارد داستان کرده ام بازیگران قسمت اول اخراجی ها هستند به مرور بازیگران جدید هم در قسمت دوم به آنها اضافه می شوند سینمای داستانی با سینمای مستند همانطور که می دانید فرق دارند اما در این زمینه من فیلمهای مستند هم آماده کرده ام که به موقع آن ها را ارائه خواهم داد .
یک روزنامه آمریکایی در روزنامه لس آنجلس تعبیر قشنگی از اخراجی داشت و آن این بود که اخراجی ها با نوع ارتباطی که با مردم برقرار کرد تمام محاسبات ما را در مورد جوانان ایران به هم ریخت این محاسبات چه بود آنها فکر می کردند مردم اندیشه و افکارشان با گذشته قطع شده است این اتفاق برای اولین بار رخ داد که سینمای جنگ تبدیل شد به پر مخاطب ترین سینمای ایران (فیلم تاریخ سینمای ایران ).این اتفاق، اتفاق کمی نبود ولو اینکه عده ای با غرض ورزی به آن نگاه کردند مسئله ای که پیش آمد این بود که سینما هاتا صبح در تهران و شهرستانها دایر بود و اگر بحث قاچاق فیلم پیش نمی آمد شاید یک رکورد افسانه ای رقم می خورد حتی در همان یک ماه اول اکران فیلم ، در تلویزیون هم بعنوان پر مخاطب ترین فیلم سال انتخاب شد نکته مهم این است که فیلم توانسته ارتباط برقرار کند ، آیا این موفقیت و ارتباط فقط به خاطر طنز کلام آن بوده یا اینکه نه فیلم حرفهای اساسی و جدی داشته است. من فکر نمی کنم سیاسی تر از فیلم اخراجی ها تا کنون فیلمی در ژانر دفاع مقدس ساخته شده باشد پلان به پلان این فیلم حرفی برای گفتن داشت مثلا سکانسی که قرار بود آن افراد از محیط جبهه اخراج شوند سرپرست آنها نزد فرمانده خود می آید و می گویند من اگر آدم سالمی بودم این ها را درست کرده بودم پس حتما ایراد از من است که نتوانستم این کار را بکنم .
اگر ما فعل و عمل مان یکی باشد قطعا در دیگران تاثیر می گذاریم و من فکر می کنم این را در فیلم خوب نشان دادیم . تحول در آدمها یک امر درونی است نه یک امر بیرونی .
مجری: یک مقدار در مورد مکانهای فیلمبرداری این فیلم برایمان بگوئید گویا در این زمینه خیلی مشکل داشتید ؟
پاسخ :لوکیشن اخراجی های 1 بخشی از آن در محله قدیمی پامنار بود که ما حدود بیست روز در آنجا بودیم و بخشی از فیلم را هم در شهرک سینمایی دفاع مقدس ساختیم ولی در اخراجی های 2 سه تا لوکیشن عمده داشت یک قسمت در فرودگاه و هواپیما بود که در قصه هست البته در این مورد در حال حاضر جلوه های ویژه کامپیوتری دخالت میکند و سینمای جنگ و هواپیمای دکوری پروازی نمایش داده می شود اما در این فیلم بخاطر زحمات زیادی که آقای تورج منصوری فیلمبردار ما کشیدندو آقای فخاریه و گروه تدوین آقای بهزاد مصلح خیلی تلاش کردند. بقیه فیلم اردوگاه اسراء بود این اردوگاه را در ملارد کرج ساختیم و یک ماهی در آنجا بودیم در ساختن اخراجی های 2 بخاطر تعدد بازیگران و حدود 200 هنرور بعنوان مسافران هواپیما و اسرای اردوگاه و رزمندگان ایرانی و عراقی خیلی مشکلات داشتیم سردی هوا هم مزید بر علت شد و این تعدد بازیگران و هنروران و انتظار و توقع مخاطبان ، وظیفه ما را خیلی مشکل ساخت در اخراجی های یک شاید کسی از نظر فنی انتظار نداشت خیلی از نظر تکنیکی فیلم برجسته باشد اما در اخراجی های 2 توقع مردم هم از نظر مضمونی وهم از نظر ساختاری بالاست . امیدوارم این توقع برآورده بشود در همین جا خسته نباشید می گویم به تمامی عوامل این فیلم . من سعی کردم در این فیلم از هر قشری از جامعه حضور داشته باشند.
مجری : آیا اخراجی های 2 را در جشنواره می بینیم؟
پاسخ : بله سعی ما بر این است که تا آن موقع آماده شود سعی می کنیم برای عید نوروز درصد یا صدوپنجاه سینما اکران شود .
مجری: آیا اخراجی های 2 را بصورت سریال از شبکه جهانی جام جم خواهیم دید؟
پاسخ : بله هر نسخه سینمایی یک نسخه بصورت سریال دارد که باز می گویم سعی می کنیم بعد از اکران و فروش اخراجی های 2 آن نسخه را در اختیار تلویزیون قرار دهیم تا بینندگان ما در خارج از کشور بتوانند آنرا مشاهده کنند و از آن لذت ببرند .برچسب عنوان2
مقدار عنوان2
 
برچسب شرح2
مقدار شرح2
HyperLink