بخش های متنوع سایت محشر دات کام ، این سایت را به محبوبترین و پربیننده ترین سایت فارسی تبدیل نموده است؛ شما نیز سایت محشر را صفحه اصلی خود کنید تا روزانه به مطالب جالب این سایت دسترسی داشته باشید
  
نام هنرمند
سیامک احصایی
طبقه بندی الفبایی
الف
 
شرح
سیامک احصایی طراح صحنه و لباس و بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان مهمان این هفته برنامه چشم انداز بود .
مجری : در ابتدای سخن یک تعریف کلی از مقوله طراحی صحنه و لباس برای ما ارائه کنید؟
پاسخ : ساخت یک فضا و پس زمینه برای فیلمبرداری از آن صحنه . طراحی یک صحنه برای فیلمبرداری خودش می تواند یک کاراکتر باشد یک شخصیت می تواند به شخصیت دیگر چیزی را اضافه و آن را تکمیل نماید، طراحی صحنه هم بدین گونه است. انسان پس از خواندن قصه در راستای کمک به کارگردان ، فیلمبردار و بازیگر باید فضا و صحنه ای را بوجود آورد که برای بیننده باور پذیرتر باشد و بیننده را با دیدن آن صحنه به وجد آورد . طراحی صحنه ، موضوع و داستان قصه را بهتر به بیننده نشان می دهد.
مجری : با توجه به اینکه شما قبل از این که به حرفه طراحی صحنه مشغول شوید در ابتدای امر از نقاشی شروع کردید مقداری در این مورد برای ما توضیح دهید .
پاسخ : علاقه من به نقاشی از سن 9 سالگی آغاز شد و همین طور ادامه پیدا کرد تا در سال اول دبیرستان دبیر نقاشی ما ، یک نقاشی که در کتاب بود به بچه ها گفت این مدل را نقاشی کنید اما هرکس تقلب کند و از روی مدل نقاشی کند تنبیه خواهد شد من هم در آن زمان بدلیل اینکه نقاشی ام به نسبت بقیه خیلی خوب بود بدلیل سابقه کار در این زمینه آن مدل را نقاشی کردم . وقتی دبیر بالای سرم آمد و نقاشی را دید تصور کرد من از روی مدل نقاشی را کشیده ام و سیلی محکمی به من زد و با هم در گیر شدیم و آخر امر مرا پای تخته فرستاد تا با گچ پای تخته آن مدل را نقاشی کنم پس از این که این کار را انجام دادم دبیر متوجه استعداد من در زمینه نقاشی شد و هفته بعد با یک کتاب نقاشی دیگر یک بسته مداد رنگی بعنوان جایزه و تشویق به کلاس آمد و گفت اگر این کار را ادامه دهی در آینده حتما به جایی خواهی رسید ، همین تشویق ، شروع کار بنده بود.
مجری : چطور شد بعد از هنر نقاشی و مطالعه در سایر رشته های هنری سر از سینما در آوردید؟
پاسخ : من در همان زمان که مشغول نقاشی و ادامه آن رشته بودم، درفکر تثبیت آن بوده و میخواستم نمایشگاهی از اثرهایم برگزار کنم که از طریق یکی از دوستانم که فیلمنامه نویس بود برای انجام کاری دعوت شدم و نظرات و ایده هایی که ارائه دادم مورد توجه کارگردان قرار گرفت اما مقداری شک و تردید داشت که حالا چه کسی میخواهد و چطوری این ایده و نظرات را اجراء نماید. یک مقدار که کار جلو رفت اعتماد دوستان نسبت به من بیشتر شد و این شد که من الان در خدمت شما هستم.
مجری : بعضی از دوستان فقط کار صحنه می کنند و کاری به طراحی لباس ندارند ، بعضی از دوستان هم فقط کار لباس و طراحی آنرا انجام می دهند و کاری به طراحی صحنه ندارند آیا شما تفکیکی به این معنا بین طراحی صحنه و طراحی لباس قائل هستید؟
پاسخ : تفکیک شدن این کار توسط افراد متخصص و کار کرده خیلی بهتر است اما در کل این بستگی به تهیه کننده دارد . البته راحت تر است که یک نفر همزمان هر دو کار را انجام دهد. اما در یک کار حرفه ای کارگردان هردو نفر را دعوت به کار می کند وقتی یک طراح صحنه را دعوت به کار می کند و به او اعتماد می کند آن شخص فقط وظیفه طراحی صحنه را دارد و شخص دیگر به امور طراحی لباس می پردازد و این از نظر حرفه ای کاری اصولی است .
احمد از سوئد : یک انتقاد شدید از سریال ترانه مادری ، شما اگر از ابتدا تا آخرین قسمت این سریال پویا و بهرام قصه تنها یک لباس به تن داشتند و اصلا در این سریال مشخص بود در این کار طراح لباس وجود ندارد و بیننده از نگاه کردن به این دو بازیگر خسته می شد .
پاسخ : بله شما کاملا صحیح می فرمائید این حق مسلم بیننده است چون با مشاهده این قضیه اذیت می شود ، می تواند یک طراح صحنه و لباس پافشاری کند بر سر این قضیه ، و نظر کارگردان و تهیه کننده را عوض کند اما همانطور که می دانید تصمیم گیرنده نهایی کارگردان و از آن بالاتر تهیه کننده آن فیلم است که چه بودجه و امکاناتی را برای آن کارفراهم کرده باشد .
حمید از قبرس : پس از پایان هر فیلم یا سریال آیا بازیگر لباسی را که در آن فیلم و سریال پوشیده تحویل کارگردان و تهیه کننده می دهد یا خیر ؟
پاسخ : درمورد لباس بازیگران این بستگی به تهیه کننده دارد چون این مسئله بار مالی به همراه دارد بعضی از تهیه کنندگان در پروژه های عظیم پس از اتمام کار لباسها را از بازیگران تحویل میگیرند و آنها را آرشیو می کنند تا در اثرهای دیگر از آن استفاده شود در حال حاضر نیز ما در صدا و سیما آرشیو بزرگی از لباس داریم که فضا و مکان زیادی را هم اشغال نموده تا در سریالهای تاریخی از آنها استفاده شود.
مجری : شما در طول این سالها با کارگردانهای بسیاری کار کرده اید و گاه نیز اتفاق افتاده که با یک کارگردان چند کار انجام داده اید علتش چیست ؟.
پاسخ : به نظر من درسینما این مسئله به خاطر ارتباط فکری که بین کارگردان و طراح صحنه بوجود می آید باعث این تفاهم می شود . بعد از خواندن فیلمنامه کارگردان با طراح صحنه مشورت و همفکری می کند و دقیقا توضیح می دهد که در این صحنه چه فضا و دکوری می خواهد و چه چیزی قرار است اجراء شود بعد از این که آن صحنه گرفته شد کارگردان نهایتا از چیزی که مد نظر داشته تا چیزی که اجراء شد مثلا هفتاد درصد یا صد در صد احساس رضایت می کند همین احساس رضایت باعث برقراری ارتباط می شود. البته معمولا در شروع من نظرات مستقل خود را دارم اما همیشه سعی می کنم سلیقه شخصی سیامک احصایی در کار حاکم نشود من معتقد هستم زمان ، مکان موقعیت و فضای یک فیلم در امر طراحی صحنه موثر است طراح صحنه نباید سلیقه شخصی خود را به زور تحمیل کند . قصه داستان به ما حکم می کند و ما موظف هستیم آنرا یک جوری در آوریم من پس از خواندن یک متن به یک نتیجه می رسم و برای خود یک ایده مستقلی دارم من ایده را با کارگردان درمیان می گذارم و همفکری می کنیم و در نهایت حاصل کار چیزی می شود که مورد رضایت کارگردان هم هست .
مجری : شما طرفدار ساخت و ساز دکور سازی هستید یا از فضاها و امکانات موجود استفاده می کنید ؟
پاسخ : من اسم آن را نیاز می گذارم بسته به نیاز فیلم اگر بتوانیم از امکانات موجود چیزهای واقعی را بوجود آوریم مثلا اگر قرار باشد بافت یک روستای قدیمی در جایی ساخته شود با توجه به وجود روستاهای قدیمی زیاد به آنجا می رویم و از فضاهای طبیعی آنجا استفاده می کنیم بدون صرف هزینه ، البته در کارهای تاریخی این میسر نیست و باید آن فضاها را ساخت اما اصولا باید گشت و آنچه را که نزدیک تر به قصه و داستان است پیدا کرد مثلا در "قدمگاه" خیلی از لوکیشن ها را ساختیم ولی در "بافت " از بناهای خراب شده همان مکان استفاده کردم.
مجری : چند تا از کارهای تلویزیونی که در آن طراحی صحنه رابه عهده داشتید برایمان نام ببرید؟
پاسخ : کت جادویی ، مرده متحرک ، اغماء ، و چند تله فیلم و ....
مجری : کار با آقای سیروس مقدم چگونه بود؟
پاسخ : خیلی خوب بود.
مجری : آیا اصولا با کارگردانها رفیق می شوی .

پاسخ : بله سعی می کنم ارتباط نزدیکی با کارگردانها برقرار کنم باید با کارگردان رفیق شوم زیرا قرار است چندین ماه با هم کارکنیم و تاثیر ایده و نظرات خودم را در کار و اجرای او بشناسم ولی تا جایی که یادم می آید در بین 50 کاری که با کارگردانها ی مختلف انجام داده ام با دو یا سه کارگردان در نهایت به توافق نرسیدم .
مجری : خودت بیشتر مایلی کارهای تاریخی انجام دهی که از اول باید همه چی ساخته شود یا دوست داری به کارهای روز بپردازی ؟
پاسخ : من هر دو را دوست دارم اما فکر می کنم با کارهای معاصر ارتباط بهتری دارم ا لبته نمی گویم که از کارهای تاریخی متنفر هستم ، موضوع و داستان تاریخی تاکنون به من پیشنهاد نشده و زیاد کار نکرده ام .
مجری : تا کنون ده قسمت از سریال عملیات 125 پخش شده و شما در این سریال بازی کرده اید برایمان بگویید چطور شد بعد از این همه سال کار پشت دوربین به این کار دعوت شدید ؟
پاسخ : من حدود سه سال پیش در کار مانی حقیقی " کارگران مشغول کارند " بازی کرده بودم و فکر میکردم دیگر تمام شده و به کار اصلی خودم بر می گردم اما دوباره این اتفاق افتاده در این کارهم مثل بقیه با من تماس گرفتند ، به دفتر آقای افخمی رفتم ایشان گفتند خوب است من هم پذیرفتم و از کارهم راضی هستم ، پشت صحنه خوبی داشت کار با آقای افخمی هم خیلی خوب بود اصولا دوست دارم با کسی کارکنم که می داند چه کار می کند .
مجری : الان هم مشغول بازی هستی ؟
پاسخ : بله در "نردبانی بر آسمان " اثر حسین لطیفی مشغول بازی هستم .
برچسب عنوان2
مقدار عنوان2
 
برچسب شرح2
مقدار شرح2
HyperLink