بخش های متنوع سایت محشر دات کام ، این سایت را به محبوبترین و پربیننده ترین سایت فارسی تبدیل نموده است؛ شما نیز سایت محشر را صفحه اصلی خود کنید تا روزانه به مطالب جالب این سایت دسترسی داشته باشید
  
نام هنرمند
فریدون جیرانی
طبقه بندی الفبایی
ج
 
شرح
حسن جوهرچی مجری برنامه چشم انداز این بار میزبان هنرمند توانای کشورمان فریدون جیرانی بود که گفتگوی زیر حاصل آن برنامه است :
مجری : شما سال ها پیش فعالیت های هنری و سینمایی خود را آغاز کردید اما بیش از همه به نوشتن آثار پرداخته اید به ما بگویید این فعالیت را از چه سالی و چه سن سالی آغاز نمودید؟
پاسخ: من از نسل سینمای آزاد قدیم هستم. سینما را از سال 1350 با دوربین هشت میلیمتری و از مشهد شروع کردم و کم کم این مبدل شد به سینمای حرفه ای ،قبل از انقلاب اسلامی می نوشتم اما به اجرا نرسید اولین کاری که نوشتم در سال 1358 بود به نام آفتاب نشین ها که به اجرا رسید این اولین کارمن و مهدی صباغ زاده و غلامرضا موسوی بعنوان تهیه کننده بود و هم اولین کار بیژن امکانیان بعنوان بازیگر که همگی در مشهد جمع شدیم و آن را به اجرا رساندیم. آفتاب نشین ها در سال 1360 با همکاری این دوستان به اجراء درآمد. بعد از آن من کار نوشتن را ادامه دادم برای مهدی صباغ زاده فیلمنامه های "پرونده"، "سناتور " ، برای رسول صدر عاملی "رهایی" ، "گل های داوودی"و "پاییزان" ، برای رخشان بنی اعتماد "نرگس " و برای اصغر هاشمی "زیربامهای شهر" ، "دو همسفر" و "در آرزوی ازدواج" نوشتم و بسیاری از فیلمنامه ها که به اتفاق دوستان بازنویسی کردیم و به دوستان ارائه دادیم .
مجری: دلتان می خواهد یک مقدار از جریان فیلمنامه نویسی در بعد از انقلاب اسلامی برایمان توضیح دهید صرف نظر از اینکه ما "مسعود کیمیایی" ، "بهرام بیضایی" "داریوش مهرجویی" را در عرصه فیلمنامه نویسی داشتیم چنین جریانی قبل از انقلاب اسلامی وجود نداشت درست است ؟
پاسخ: ما اصولا از سال 30 یکسری قصه نویس داشتیم و تا سال 40 این قصه نویسی ها ادامه داشت مثل آقای الوند و مطلبی که هنوز هم هستند و فیلمنامه نویسی را از سال 40 آغاز کردند . قصه ها را معمولا تهیه کننده ها پیدا می کردند و به فیلمنامه نویس های حرفه ای می دادند و آنها از قصه ها فیلمنامه تهیه می کردند اما تولد واقعی فیلمنامه نویسی در واقع بعد از انقلاب اسلامی است ، آن هم بدین خاطر که چیزهایی مثل کاباره و غیره ... از فیلمنامه بیرون می رود و حالا قصه باید داستان فیلم را به جلو ببرد و در واقع از سال 1362 فیلمنامه نویسی های جدید به روی کارآمدند و تا الان فیلمنامه نویس به عنوان یک حرفه کاملا جا افتاده است .
درسابق هرم سینما به معنای امروزی کامل نبود مثلا چهره پردازی خلاصه می شد در گذاشتن یک کلاه گیس و تغییرات مختصری در چهره اما امروز چهره پردازی جای خود را به گریم داده و آن هم در سطح کاملا حرفه ای فیلمنامه نویسی هم به اینگونه است در حال حاضر کانون فیلمنامه نویسان تشکیل شده است و دولت هم کاملا از آن حمایت می کند در سابق هم ما چون کانال تلویزیونی زیادی نداشتیم کمتر این کمبود حس می شد اما الان با وجود 5 کانال تلویزیونی ما نیاز به افراد متخصص در امر فیلمنامه نویسی داریم در گذشته فیلمنامه نویس های ما کاملا بیکار بودند اما در حال حاضر سرشان شلوغ شده که دوسه کار را با هم می نویسند و این جای بسی خوشحالی است.
آقای شریفی از آلمان : یک سئوال از آقای جیرانی داشتم می خواستم بدانم چرا ایشان با این سابقه ای که در امر ساختن فیلم های سینمایی داشتند چرا در این سریال در انتخاب نقش مارال ضعیف عمل کردند اگر بازی خانم ستاره اسکندری در کنار ایشان نبود اصلا نقش وی به چشم نمی آمد دراین باره توضیح دهید ؟
پاسخ: من می خواستم او یک چهره جدید باشد . احساس خودم این نیست که ایشان بد بازی کرد . البته در جاهایی عکس العمل شان منفعل است بخاطر اینکه چهره خانم اسکندری اکتیو است این گونه به نظر می رسد اما من سعی ام براین بوده که چهره بازیگر نقش مارال کاملا جدید و چهره شناخته نشده در بازیگری باشد نمی خواستم از چهره های شناخته شده در فیلم ها استفاده نمایم .
مجری : در این سریال (ستاره اسکندری) که نقش یک آدم دائم الخمر را باز می کند ، اصلا شباهتی به آدمهای دائم الخمر ندارد.
پاسخ: ساناز یک آدم روان پریش است قبلا یک ازدواج ناموفق داشته و درزندگی شکست خورده ، قبل از ازدواج یک انسان کاملا موفق و آرمان خواه بوده اما بدلیل شکست در ازدواج و زندگی به الکل روی آورده و ستاره اسکندری این نوسانات را با خنده ها و گریه های ناگهانی بخوبی اجراء کرد ما چند شخصیت را در این نقش می خواستیم که ستاره اسکندری بخوبی آنرا اجرا نمود.
مجری : درمورد نقش پولاد کیمیایی صحبت کنید چطور شد که برای ایفای این نقش از وی استفاده کردید؟
پاسخ: انتخاب نقش پولاد کیمیایی بخاطر اینکه من کلا به خانواده آقای کیمیایی علاقمند هستم از فیلمهای مسعود کیمیایی همچون قیصر و غیره تاثیر گرفته ام و کلا ایشان را چه در مقام روزنامه نگار و چه فیلم ساز می ستایم و پسر ایشان را هم از بچگی می شناسم تا اینکه کم کم بزرگ شد و به آلمان رفته و مدتی در آنجا زندگی کرد و مجددا به ایران برگشته نقش و کاراکتر به پولاد کیمیایی خیلی نزدیک بود من بدنبال آدمهای مشرقی و به سامان از نظر خانوادگی بودم و ایشان بهترین انتخاب در این نقش بود ایشان را گریم کردیم و نقش را با توجه به توانایی وی گسترش دادیم بازیگران خوب با بازی خوبشان برروی کارگردانها نیز تاثیر گذارده اند.
مجری : یک شکل جدیدی از مونتاژ در این سریال مشاهده می شود با چه نگرشی این شیوه را انتخاب کردید ؟
پاسخ : این شیوه یک شیوه خیلی جدید هم نیست من از دهه 40 خیلی از فیلم های امریکایی را که می دیدم به همین شیوه بود و از آنها خیلی تاثیر گرفتم و در ابتدا هم می خواستم در فیلم "صورتی" از این شیوه استفاده کنم اما چون در آن زمان از فیلم نگاتیو استفاده می شد و فیلمبردار هم زیاد راضی به این کار نبود این مسئله آن موقع اتفاق نیفتاد ، دوستان مونتاژ کارما وقتی به مونتاژ این سریال رسیدند به دلیل اینکه سریال 24 را دیده بودند اینگونه مونتاژ را پیشنهاد دادند و حسن این کار هم در این بود که کوچکترین صحنه زائد و اضافی در این سریال مشاهده نشد و می توانم به جرات بگویم که مونتاژ کارهای ما در این سریال کم فروشی نکردند و یکی از بهترین تدوین ها را در بین سریالهای تلویزیونی انجام دادند نگرش من هم این بود که صحنه ها را کش ندهیم هر کجا که صحنه ها را کش می دادیم آقای ابراهیمی آنرا با بی رحمی تمام حذف می کرد.
مجری : آقای جیرانی خیلی دوست داریم بدانیم درحال حاضر مشغول چه کاری هستید؟
پاسخ: من و گروه همراهم در حال نگارش یک سریال هستیم بنام "فصل یک بی پروایی" در مرحله ی انتخاب بازیگران و بازنویسی آن هستیم که برای شبکه دو ساخته می شود :
امیدوارم تا قبل از پایان سال 87 پیش تولید آن را شروع و در سال جدید هم فیلمبرداری آن را آغاز کنیم انشا ا... .
برچسب عنوان2
مقدار عنوان2
 
برچسب شرح2
مقدار شرح2
HyperLink