بخش های متنوع سایت محشر دات کام ، این سایت را به محبوبترین و پربیننده ترین سایت فارسی تبدیل نموده است؛ شما نیز سایت محشر را صفحه اصلی خود کنید تا روزانه به مطالب جالب این سایت دسترسی داشته باشید
  
نام هنرمند
شاهین باباپور و شهناز شهبازی
طبقه بندی الفبایی
ب
 
شرح
شاهین باباپور کارگردان مجموعه پاتوق و همسرش شهناز شهبازی زوج هنرمند کشورمان مهمان این هفته برنامه چشم انداز بودند.
مجری: برای آشنایی با سوابق حرفه ای شما لطفا رشته کلام را بدست گیرید...
شاهین باباپور: متولد 1348 و بزرگ شده آذربایجان هستم .
در سال 1367 دوستی به نام امیرحسین سلیمانی که دستیار کارگردان بود به من وعده حضور در عرصه سینما را داد. آن روز من را به سرصحنه یک فیلم با حضور جمشید هاشم پور برد و در آن صحنه لباس بلوچی به تن من کردند و گفتند هروقت کارگردان گفت Action شما با یک نفر دیگری که لباس بلوچ به تن داشت شروع می کنید به دعوا کردن دو سه بار cut دادند و سرمان داد و هوار کردند که ما انتخاب خوبی نبودیم و قس علیهذا تا ساعت پنج بعد از ظهر من و آن نفر دیگر حسابی به سروکول هم زدیم تا برداشت نهایی انجام شد .
و خوب البته من هم خونین و مالین شدم و با آمبولانس ما را بردند و بعد ها فهمیدم که در لانگ شات دو نفر در حال درگیری هستند و این هیچ جایی در اصل فیلم و فیلمنامه نداشته و ...
این شروع کارمن بود . بعدا در سال 1370 با شرکت در کنکور رشته هنر، باز باتوصیه امیرحسین سلیمانی به عنوان دستیار کارگردان "پدرسالار" انتخاب شدم . امیرحسین سلیمانی در آن سال به کانادا رفت و الان آنجا مشغول است.
مجری : در واقع نخستین کار شما دستیاری آقای اکبر خواجویی بود؟
باباپور : بله ایشان خیلی به من لطف داشتند و محبت هایشان را فراموش نمی کنم . با توجه به اینکه من دانشجو بودم اولویت اول را برای من حضور در کلاسهای دانشگاه و سپس دستیاری خود در این پروژه اعلام کرد.
مجری : خانم شهبازی شما از کلاسهای آقای امین تارخ کارتان را آغاز کردید؟
شهناز شهبازی : بله زمانی که این کلاس ها برای نخستین بار تشکیل شد؛ من جزو افرادی بودم که امتحان ورودی دادم و در دوره اول شرکت کردم.
بعد از این که ، دوره راگذراندم آقای تارخ من را به کارگردانهای مختلف معرفی کردند و تاکنون ادامه دارد.
مجری : نام افرادی که اینک مشهورند و با شما درکلاس های آقای تارخ همدوره بودند بیان بفرمایید .
شهناز شهبازی : آقایان مجید مشیری ، حبیب رضایی و خانم ها، بیتا بادرام بهناز توکلی ، مریم بوبانی و مهتاب کرامتی و تعداد دیگری .
مجری : آقای باباپور چرا این همه سمت در سینما و تلویزیون وجود دارد؟ و شما از دستیاری کارگردان کارخود را آغاز کردید؟
شاهین باباپور: الان هم اگر از هر جوان سئوال شود چه شغلی را در عرصه سینما دوست دارید بلافاصله می گوید : می خواهم بازیگر شوم چون بازیگر همیشه دیده می شود . آن زمان مانند الان اطلاعات زیادی در مورد عوامل پشت صحنه وجود نداشت . لیکن هنوز هم جذابیت بازیگر شدن بیشتر از کارهای دیگر سینما است . هرچند این عوامل مشغول کار هستند اما بیننده تنها بازیگر را در صحنه می بیند و همواره بازیگر شدن پاسخ سوالی است که در این زمینه مطرح است. من هم با همین ذهنیت وارد سینما شدم و می خواستم به بازیگری برسم ؛ اما همان اول تصمیم گرفتم که دنبال بازیگری نروم و وارد کارهای دیگر سینما شوم و به همین خاطر دستیاری کارگردان که نقطه اتصال تمام اتفاقات یک پروژه است را دنبال کردم تا به کارگردانی برسم.
مجری : خانم شهبازی گویا آغاز کارشما با تلویزیون بود؟
شهناز شهبازی : بله من نخستین کارم خانه سبز بود که در سه اپیزود حضور داشتم . به عنوان بازیگر مهمان نقش همسر یک جانباز را ایفا کردم . ابتدا قرار بود در یک اپیزود حضور پیدا کنم ولی استقبال خوبی از آن اپیزود به عمل آمد و من در دو اپیزود دیگر نیز ایفای نقش کردم .
مجری : اخیرا مجموعه سنگین و وزین روزگار قریب که شما در آن حضور دارید از تلویزیون پخش شد. راجع به نقش خودتان در این مجموعه توضیحاتی ارایه بفرمایید.
شهناز شهبازی : روزگار قریب دومین کار من با آقای عیاری بود . پیش تر در "هزاران چشم" در خدمت ایشان بودم.
قرارداد من برای این پروژه دوماهه بود ولی بیش از یکسال درگیر این کار بودم و با اینکه نقش کوتاهی داشتم ولی کار بسیار لذت بخشی بود و این به خاطر حضور کیانوش عیاری بود که همه مانند کلاس درس دانشگاه از محضر ایشان استفاده می کردیم .
آخرین کار من سریال پاتوق است که هم اکنون از شبکه جهانی جام جم در حال پخش است .
مجری:از آخرین کارتان (پاتوق) بگویید؟ شاهین باباپور : یادم می آید که تابستان سال قبل مشغول ساخت سریال "صد در صد گردش علمی " بودم که در ایران برای نخستین بار ترکیبی از انیمیشن و رئال است ، آقای مجید نادری تهیه کننده محترم سریال پاتوق به اتفاق یکی از دوستان من سر صحنه این کار حاضر شدند و گفتند ما سریال دایره تلخ به کارگردانی تو را دیدیم و مدیران سازمان صدا و سیما خیلی از این کار تعریف کردند و ما می خواهیم که پیشنهاد ساخت پاتوق را به تو اعلام کنیم . من خیلی استقبال کردم و با سایر دوستان مشورت کردم و از اول بهمن ماه با دو نویسنده این کار خانم ها مهشید تهرانی و اسدی که 90 متن آماده تهیه کرده بودند ، آشنا شدم .
مجری : مرسوم است که 10 یا 15 قسمت یک برنامه را می نویسند و در حین کار به ادامه آن می پردازند و این خیلی خوب است که متن کامل یک مجموعه قبل از آغاز کار تولید آماده شده است.
شاهین باباپور: بله ، این برای نخستین باربود که با این مقوله برخورد کرده بودم.
براساس یک برنامه ریزی مقرر شد تا روز بیست بهمن یعنی به مدت بیست روز به بازخوانی متن بپردازیم که این کار انجام شد در طی آن روتوش های لازم انجام شد و براساس آن بازیگرها انتخاب شدند . قرار بر این بود که این کار با سه دوربین ضبط شود و حتی یک قسمت را نیز با سه دوربین ضبط کردیم ولی بعد تقاضا کردیم که با یک دوربین به ضبط بپردازیم برای انتخاب بازیگر باید به سراغ 3 نسل می رفتیم که این کار را کمی سخت می کرد. پدر بزرگ و مادر بزرگ ، پدر و مادر ودست آخر فرزندان جوان در این فیلمنامه حضور داشتند. برای این انتخاب تصمیم گرفتم از بهترین ها شروع کنم و به همین دلیل رفتم سراغ رضا بابک که استاد خودم هستند .با حضور ایشان کار انتخاب سایر بازیگران راحت تر شد ، خانم لاچینی ، حمید دهقان نسب ، خانم زهره حمیدی ، امیر دلاوری ، همسرم خانم شهبازی به عنوان بازیگرهای اصلی و در مرحله بعدی انتخاب بازیگر مهمان بود که در هر قسمت بازیگران ممتازی نظیر استاد محمدعلی کشاورز، استاد اسماعیل شنگله، استاد سیاوش طهمورث را مد نظر قرار دادم و با عنایت به آماده بودن متن کامل سریال به هریک از این اساتید حدود 10 فیلمنامه را می دادم و می گفتم هر کدام که باب میلتان هست در هر موقعی که وقت مناسب دارید ، اعلام فرمایید تا برای ضبط آن در خدمت باشیم.
مجری : شاهین در مورد انتخاب بازیگر از شما که همسرشان هستید نیز اسم برد می خواستم بپرسم که فکر نمی کردید این انتخاب در زندگی شخصی شما یا زندگی شخصی شما در بازیگری تان تاثیر بگذارد ؟
شهناز شهبازی : من و شاهین برای هر دو موردی که شما گفتید حد و مرز قایل هستیم و زندگی شخصی را با کار حرفه ای تداخل نمی دهیم دراین کار نیز وقتی از کار به منزل بر می گشتیم از لحظه ورود به خانه وظایفی را که در خانه داریم دنبال می کردیم.
البته سخت گیری ایشان به عنوان کارگردان برای من خیلی سخت بود و اینکه در کار فراموش می کرد که من همسر وی هستم.
مجری : در صحنه ، شاهین رییس شماست ، در خانه چطوری است؟
شهناز شهبازی : در خانه ی ما رییس و مرئوسی مطرح نیست و ما همیشه سعی کردیم با هم دوست باشیم .
مجری : هنگام بازی در کاری که کارگردان آن همسر شماست ، استرس نداشتید .
شهناز شهبازی : نه تنها در این کار بلکه در سایر موارد نیز به کارگردان می گویم روز اول کار ، استرس دارم و کارگردان ها این موضوع را درک می کنند و شاهین نیز که همسرم است این موضوع را به خوبی می دانست.
مجری : از کارهمسرتان راضی هستید ؟
شاهین باباپور: قبل از پاسخ به این سوال خاص باید بگویم من از بازیگر دنبال کلیشه نیستم وبه همین دلیل وقتی در کارهای قبلی نقش های خانم شهبازی را دیده بودم تصمیم گرفتم در پاتوق نقش جدیدی برای وی در نظر بگیرم و کاراکتر جدید ایشان جواب داد.
در مورد بازیگر هم معتقدم که کارگردان نباید به او بگوید چه کار کن بلکه باید کار او را روتوش کند. مثلا اگر حرکت دستش زاید است به او گوشزد کند یا اگر در جای خود تکان می خورد و این برای بیننده ای که بعدا کار را می بیند آزار دهنده است کارگردان باید به او تذکر دهد .
مجری : برنامه آینده شما چیست ؟
شاهین باباپور : بعد از پاتوق دنبال دریافت مجوز ساخت یک فیلم سینمایی هستم که امیدوارم به عنوان نخستین تجربه سینمائی بتوانم اثری ماندگار کارگردانی کنم.
برچسب عنوان2
مقدار عنوان2
 
برچسب شرح2
مقدار شرح2
HyperLink