بخش های متنوع سایت محشر دات کام ، این سایت را به محبوبترین و پربیننده ترین سایت فارسی تبدیل نموده است؛ شما نیز سایت محشر را صفحه اصلی خود کنید تا روزانه به مطالب جالب این سایت دسترسی داشته باشید
  
نام هنرمند
ابراهیم حاتمی کیا
طبقه بندی الفبایی
ح
 
شرح
ابراهیم حاتمی کیا کارگردان فیلم های سینمایی دعوت ، هویت، آژانس شیشه ای ، از کرخه تا راین ، موج مرده ، مهاجر ، ارتفاع پست ، به نام پدر و ... و برنده بیست و دومین جشنواره فیلم فجر در آخرین برنامه شب های روشن مهمان این برنامه بود .
مجری : حاتمی کیا فیلم های زیادی ساخته و برجریان فرهنگی کشورش تاثیر گذار بوده است . آیا از برآیند ساخته هایتان راضی هستید؟
پاسخ : من در شکل کلی اصلا رضایت در قاموسم نیست یعنی بین آن چیزی که فکر می کنم و آن چیزی که رخ می دهد تفاوت است از کارهایمان یک تصویری داریم ولی عادت کردیم به آن اندازه و آن چیزهایی که به دست می آوریم دل خوش کنیم ، زمان دارد جلو می رود و ثابت نمی ایستد بهر حال ما هم آدمی هستیم که در زمان نفس می کشیم ، به همان نسبت مسائل پیرامونمان یک رنگ های دیگری به خودش می گیرد چیزهایی که قبلا ممکن بود برای من جذاب باشد شاید رنگش را ازدست بدهد و چیزهایی که ممکن بود اصلا جذاب نباشد یواش یواش جذاب شود اینها چیزهایی ست که بر اساس زمان رخ می دهد و این تلاطمی است که عملا ما را به نوعی زنده و تازه نگه می دارد .
مجری: آیا ابراهیم حاتمی کیا در به وجود آمدن تفکر منفی در جامعه مقصر نیست؟
پاسخ : چرا باید مقصر باشم من آن چیزی که دارد رخ می دهد منعکس می کنم و می توانم با فیلم هایم فقط هشدار بدهم .
مجری : هنرمندانی مثل شما چه بخواهند چه نخواهند جریان فرهنگی را رهبری می کنند نظر شما در این مورد چیست ؟
پاسخ : من در فیلمهایی که ساختم چیزهایی را طرح کردم که احساس کردم،احساس کردم که الان باید از بچه های شیمیایی بگویم از کرخه تا راین را ساختم احساس کردم انگار جامعه دارد یادش می رود که چه اتفاقی افتاد ه است، در فیلم مهاجر بچه ها در محاصره را ساختم.
خب من اینها را یک ذره جیغ می زنم اما مهندسی جیغ نمی کنم که بفهمم با چه اوکتاو صدا یی باید این حرف را بزنم و این دیگر بعدا واکنش هایبیرونی اش هست که به نظرم زیبایی هنر به همین هاست یعنی به زیرکی حاتمی کیا و امثال او نیست که بتواند پیش بینی کند نه حاتمی کیا حس می کند.
در این عرصه من بسیار همکاران بهتر از خودم را می شناسم اما متاسفانه قرعه به نام من دیوانه زدند یعنی من اگر بخواهم یکی یکی فیلم هایم را تحلیل کنم همه اش از سر یک حس است که قرار نیست دو دو تا چهارتا باشد و بابت فیلمی مثل آژانس شیشه ای هنوز احساس می کنم بخشی از جامعه فکر می کنند من امتیازات زیادی گرفته ام .
مجری : چرا این ذهنیت ها ایجاد می شود؟
پاسخ : به هرحال من دارم کار خودم را می کنم و با همین فیلم هایم حرف می زنم .
مجری : آژانس شیشه ای اولین اکرانش کجا بود ؟
پاسخ: در تئاتر شهر .
مجری : آخرین ساخته شما فیلم سینمایی دعوت است راجع به آن صحبت کنیـد .
پاسخ : به قول آنهایی که با فیلم دعوت موافق نیستید می گویند دعوت این فیلم ساز جنگی را از ما گرفت و آنهایی که موافقند می گویند که حاتمی کیا وارد یک حوزه تازه شده است . موضوع دعوت باز هم بحث اجتماع است . من جاهایی که التهاب باشد حرفی برای گفتن داشته باشد احساس کنم که مسئله جامعه ام هست از آن حرف می زنم ،تا به حال بحث جنگ و تبعات آن بود و در این فیلم فکر کردم سرک بکشم به پستو های خانه ها به مسئله سقط جنین که در شکل پوشیده شده و تاریک شده اش خیلی حرف برای گفتن دارد و بحث مسئله دار جامعه است که وجود دارد و اگر هم بخواهم از حوزه دینی به آن نگاه کنم یکی از کفران نعمت هایی ست که دارد رخ می دهد و خوب است که من هم به آن بپردازم.
مجری :چند تا بچه دارید.
پاسخ : دخترم 23 ساله ، پسرم 21 ساله ، پسر دومم 17 ساله است.
مجری : ابراهیم حاتمی کیا را برایمان تعریف کنید و بگوئید حرف حسابش چیست ؟
پاسخ: خیلی سخت است ، یه وقت هایی فضا آنقدر روشن بود که همه چیز معلوم بود و می شد دید.باورم نمی شود که 30 سال از انقلاب پر تلاطم ما گذشته است من در حوزه فیلمسازی دوست دارم موضوعی را که باور دارم ، بسازم . همیشه می گویم من فیلم ساز حرفه ای نیستم که فیلمهای مختلف بسازم استنباط های خودم را ، حس شخصی ام را نسبت به شرایط و زمانه می بینم و منعکس می کنم آن انرژی پرقدرت برای دوره ای بود که من ذخیره داشتم و توانستم از آن 14 فیلم بسازم. بحث ، بحث زمان بود ولی بعد دیدم این جنگ دارد جاهای دیگر هم رخ می دهد برای یافتن این و آن را به محاکات کشیدن، به شدت برای من فیلمسازی که یک دوره ای آن جوری کار کرده بودم با آن مولفه های که برایم آشنا بود ، به غایت سخت می شود عین فیلمساز کار اولی می شوم که با این ابزار می خواهد حرفش را بزند آخرین فیلمم ( دعوت ) به شدت زنانه است خیلی خوشحال بودم که با بحث جدیدتر در حوزه دیگری وارد شده بودم ولی خیلی برای من سخت می شد که یه جوری آن را به خودم نسبت بدهم هرکاری دلم را راضی نمی کنـد ، دیگر عشق اینکه دو تا کرین بروم و تماشاچی را دو ساعت تسخیر کنم مسئله ام نیست دلم می خواهد حرفم را زده باشم حرفی که اگر مخاطب ، فیلم را دید بگوید صاحب اثر کسی است که به این مولفه ها اعتقاد دارد .
رحیمی از آلمان: از آقای حاتمی کیا می خواهم که به زنده نگه داشتن عشق دل بچه های رزمنده با کارهای خوبی که ساخته و می سازد مثل آژانس شیشه ای ادامه بدهد...
پاسخ : واقعیت این است که بعضی وقت ها می گویم ای کاش فیلمی مثل آژانس را نساخته بودم ، آژانس محصول زمان است ، محصول سیاسی آن دوران است من نمی توانم دوباره آژانس را بسازم .
سعی میکنم آن احساس و حالی که بابت فیلم آژانس داشتم که یک تعهدی داشتم به یک اعتقاد و به یک باور همان را در کارهای دیگر هم داشته باشم این است که اهمیتش مهم تر است من اگر اراده کنم که فیلمی مثل آژانس بسازم نمی توانم چون هر فیلمی تجلی دوران خودش است . واقعیت این است که آن چیزی که به عنوان هسته اصلی این احساس است آن فردیت و حال ماست که می تواند در حوزه های دیگر وارد شود من اگر فردا از فحشا حرف بزنم در جامعه آیا مفهومش این است که ای وای حاتمی کیا که باید از شهادت می گفت رفت از فحشا حرف زد یا نه به عنوان موضوع اجتماعی جامعه ام و مسئله ای که دارد جامعه را ویران می کند ، باید بیان شود ؟ من این فیلم را ساختم و به آن به شدت ایمان دارم . به خاطر این محدود کردن ها بعضی وقت ها واقعا این احساس به من دست می دهد که کاش آژانس را نساخته بودم .
اینجا مقصر منتقد تنبلی است که این وسط باید عمل کند و واسطه ای بین من و مخاطب باشد و زبان گویایی بابت اینکه هنرمند ، اهل ذوق و با احوالاتش زنده است این نیست که به من دستور العمل بشود که برو این کار را بکن و بکنم و بشود هروقت که به این شکل عمل کردیم و هر وقت خواستیم به خودمان سفارشی بدهیم خودمان را زمین زدیم.

مجری : کدام جنگ به جنگ خاتمه می دهد؟
پاسخ : وقتی که خودمان با نفسانیاتمان بتوانیم بجنگیم فکر می کنم که تششعات بیرونیش تعریف های دیگری پیدا کند و جهان هستی را جور دیگر ببینیم .
برچسب عنوان2
مقدار عنوان2
 
برچسب شرح2
مقدار شرح2
HyperLink