بخش های متنوع سایت محشر دات کام ، این سایت را به محبوبترین و پربیننده ترین سایت فارسی تبدیل نموده است؛ شما نیز سایت محشر را صفحه اصلی خود کنید تا روزانه به مطالب جالب این سایت دسترسی داشته باشید
  
نام هنرمند
داود رشیدی
طبقه بندی الفبایی
ر
 
شرح
داود رشیدی متولد 1312 در تهران ، بازیگر شاخص سینما و تئاتر ، اخذ دیپلم از مدارس پاریس و لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه ژنو ، دیپلم بازیگری و کارگردانی از آکادمی موسیقی ژنو ، مدرس دانشکده هنرهای زیبا ، حضور در برنامه های هنری و تلویزیونی برجسته و به یاد ماندنی از جمله هزاردستان ، کمال الملک و بسیاری دیگر ، مترجم بسیاری از نمایش نامه های خارجی و نقد و بررسی آثار هنری تئاتری برجسته جهان و رئیس انجمن بازیگران سینمای ایران در چندین دوره. داود رشیدی یکی از چهره های ماندگار کشورمان در عرصه هنر با حضور در برنامه بهارستان گفت:
نوجوانی ام دور از وطن در غربت و به آرزوی تئاتر و بازیگری گذشت
جوانی را به خواندن درس کارگردانی تئاتر و بازیگری و در کنارش دانشکده علوم سیاسی گذراندم و حالا خوشحالم که سالیان سال پس از آن آرزوی های نوجوانی گرچه به تمامی آرمانهایم درباره تئاتر و بازیگری دست نیافتم اما توانستم با خدمت به هنر این مرز و بوم لایق گوشه ای از لطف و محبت مردم باشم.
از 45 سال قبل تا کنون که در ایران به کارنمایش ، تئاتر ، سینما ، تلویزیون و ترجمه و تدریس مشغول بوده ام دوستانی ، مشوق ، یاور و راهگشا بودند عده ای نیز مانع و بازدارنده .
افتخار می کنم که هرگز از پا نشسته و ناامید نشدم خداوند را شکر می گویم و از او می خواهم که توانایی خدمت به هنر و مردم ایران را تا آخرین روز زندگی به من عنایت دارد.
مجری : تبریک می گویم که چهره ماندگار شدید ... بفرمائید با توجه به اینکه علوم سیاسی خواندید چرا سیاستمدار نشدید؟
پاسخ : علوم سیاسی نخواندم که دیپلمات یا سیاستمدار شوم وقتی که دیپلمم را در فرانسه گرفتم به پدرم گفتم می خواهم تئاتر بخوانم ایشان مخالفت نکردند و گفتند حتما یک مدرک دانشگاهی هم بگیر که وقتی برگشتی به ایران فکر نکنند که چون نتوانستی درس بخوانی رفتی تئاتر خواندی من هم در کنار رشته تئاتر رشته علوم سیاسی هم خواندم .
مجری : از چند سالگی کاربازیگری را شروع کردید؟
پاسخ : 7 سالم بود که نقش یک شاگرد مدرسه را با استاد نوشین در نمایش مردم بازی کردم آنجا بود که با تئاتر ، آیین آن ، تماشاچی و پشت صحنه آن آشنا شدم تمام آنها یکجوری در ذهنم ماند و شایدهم از آنجا بود که ناخودآگاه دلم خواست تئاتر بخوانم .
مجری : کار سینما را از کی آغاز کردید؟
پاسخ : وقتی برگشتم به ایران تمام هدفم تئاتر بود و هنوز هم تئاتر است . اولین فیلمم را با مرحوم جلال مقدم به نام فرار از تله در سال 49-48 بود که بازی کردم این فیلم از فیلم های اثر گذار قبل از انقلاب بود.
مجری : بعد از بازگشت از فرانسه اولین بار بازیگری کردید یا کارگردانی؟
پاسخ : اولین کارم کارگردانی تئاتر بود و بعد از آن هر دو .
مجری : تدریس هم می کنید؟
پاسخ: قبل از انقلاب در دانشکده هنرهای زیبا و دراماتیک تدریس می کردم ولی به این نتیجه رسیدم که معلم خوبی نیستم به علت حضور سر صحنه سخت بود برایم که سر ساعت بیایم و بروم و نظم معلمی نداشتم .
مجری : شما سینما را ترجیح می دهید یا تئاتر را ؟
پاسخ : من بدون اینکه بخواهم فکر کنم می گویم تئاتر ؛خودم را بیشتر تئاتری می دانم متاسفانه به خاطر اینکه کارهای تئاتری کم است بازیگر کشیده می شود به سمت سینما و تلویزیون که البته از تئاتر هم دور نیستند تلویزیون به خاطر داشتن مخاطب و بیننده زیاد نقش زیادی در شناساندن بازیگر به مخاطب دارد سینما هم لطف خودش را دارد و چون تئاتر هم امکان یک کار مداوم به بازیگر نمی دهد هم از نظر شغلی و هم از نظر مالی برای گذراندن زندگی فاصله ای که می افتد امکان کار در جاهای دیگر (سینما و تلویزیون) را به بازیگر می دهد چه بهتر که بازیگر کارکند و تجربه بیشتر کسب کند و هم اینکه مردم با او بیشتر آشنا شوند.
مجری : یادتان هست از چه سالی با تلویزیون همکاری کردید؟
پاسخ: همان سال اول که برگشتم سال 42 من در اداره هنرهای دراماتیک کار می کردم جایی که مرحوم فروغ تئاتر را خیلی جدی می گرفت و اجازه نمی داد که فیلم بازی کنیم عده ای آنجا بودیم که به نوبت کارگردانی تئاتر می کردیم و نمایش زنده از تلویزیون آن زمان پخش می شد .
مجری : شما قبل از انقلاب مسئولیت اجرایی در حیطه نمایش داشتید از آن دوران برای ما بگوئید؟
پاسخ : بعد از فوت فریدون رهنما مسئول نمایش در تلویزیون ملی وقت ، مدیر تلویزیون این مسئولیت را برعهده من گذاشت . پخش فیلم ها ، سریال ها و تئاتر ها زیر نظر این واحد بود حدود ده سالی آنجا کار کردم تا سال 1360 که دوکانال بیشتر نداشتیم و هر هفته تئاتر و فیلم های مختلف پخش می کرد.
مجری : چطور شد که با مرحوم علی حاتمی آشنا شدید و در سریال هزاردستان حضور یافتید؟
پاسخ : از اروپا که آمدم در اداره هنرهای دراماتیک کلاس بازیگری داشتم آن موقع علی حاتمی حدود بیست و چند ساله بود وقتی وارد کلاس می شدم و می پرسیدم چه کسی آماده است تمیرینی که دادم اجرا کند فوری علی حاتمی می گفت من آماده ام این برای من خیلی جالب بود کم کم با هم دوست شدیم و ارتباط خانوادگی پیدا کردیم اولین نمایشی هم که نوشت من روی صحنه بردم به نام "حسن کچل" که بعد ها از روی آن خودش فیلم ساخت در هزاردستان هم همه بودند هنرپیشه های جوان و پیشکسوت و به نظرم این کار یک اتفاق خوب و بزرگ بود.
مجری: از زندگی خصوصی تان برایمان بگویید؟
پاسخ : همسر من خانم احترام سادات برومند است یک پسر دارم که در پلی تکنیک لوزان سویس پرفسور است و اغلب به ایران می آید پارسال جایزه علمی بلوندر فرانسه را کسب کرد رئیس یک گروه تحقیق بین المللی است ،دخترم لیلی بازیگر است و یک نوه پسر داریم (فرزند لیلی)که خیلی دوست داشتنی است.
مجری : کارتازه ای هم دارید؟
پاسخ : سه تله فیلم بازی کرده ام که هنوز پخش نشده یک تله تئاتر برای شبکه چهارآماده کرده ام بعد از عید هم یک نمایش روی صحنه خواهم برد.
برچسب عنوان2
مقدار عنوان2
 
برچسب شرح2
مقدار شرح2
HyperLink