بخش های متنوع سایت محشر دات کام ، این سایت را به محبوبترین و پربیننده ترین سایت فارسی تبدیل نموده است؛ شما نیز سایت محشر را صفحه اصلی خود کنید تا روزانه به مطالب جالب این سایت دسترسی داشته باشید
  
نام هنرمند
افسانه بایگان
طبقه بندی الفبایی
ب
 
شرح
برنامه زنده شب های روشن شبکه جهانی جام جم این هفته میزبان افسانه بایگان بود .
من در 26 دی ماه سال 1340 در تهران بدنیا آمدم. پدرم و مادرم شدیدا علاقمند به هنر بودند مادرم خیلی به موسیقی و بازیگری علاقه داشتند اما من وقتی مادرم در قید حیات بود هیچگاه به بازیگری علاقه نداشتم.بعدا بر اثر یک اتفاق بازیگر شدم اینقدر خواست بازیگر شدن در مادرم قوی بود که این علاقه و خواست به من منتقل گردید و الان انگار یک جوری خواست او را در زندگی تصویر می کنم. پدرم هم همینطور خیلی صاحبدل بود و با بزرگان شعر و ادب و موسیقی این کشور نشست و برخاست داشت اما متاسفانه هردوی آنها فوت کرده اند. من از کودکی آرام بودم البته یادم می آید در فعالیت های هنری مدرسه شرکت می کردم مثلا اگر هرنوع امکانی برای اجراء شعر و موسیقی یا دکلمه بوجود می آمد من در صف اول آن حاضر بودم در مدارس تهران تحصیل کردم و از دبیرستان آذر تهران دیپلم گرفتم اما بخاطر انقلاب فرهنگی که در آن سالها رخ داد متاسفانه موفق به ادامه تحصیل نشدم . به حقوق و رشته ادبیات فارسی خیلی علاقه داشتم و دوست داشتم حقوق بخوانم که بعدها رشته ادبیات فارسی را خیلی جدی و پیگیر ادامه دادم و هنوز هم بدنبال آن هستم .


در شهریور ماه سال 1360 با سریال سربداران وارد عرصه هنر شدم این در واقع اولین کار صحنه من به عنوان یک شاه نقش بود و این فرصت و شانس بزرگی بود. دو سال حضور مستمر و پیگیر در کنار استادان بزرگ و شاخص باعث شد خیلی چیزها یاد بگیرم سریال سربداران برای من مثل یک دانشکده شد و خیلی شروع خوبی بود. در حدود 27 سال است که در این حرفه کار می کنم فیلم گمشده ، دبیرستان ، حریم مهرورزی ، خواهران غریب مرد عوضی ، دوفیلم با یک بلیط ، حریم مهرورزی ، گل مریم ، تشکیلات ، یاغی ، مجازات ، مکافات ، کافه ستاره ،" در شهر خبری نیست ، هست "، محاکمه ، نابخشوده ، طوطیا ، مریم و میتیل ، پروژه ناتمام تختی که با فوت آقای علی حاتمی به سرانجام نرسید. از میان سریال ها سربداران ، تنها ترین سردار، روزهای زندگی ، کمین، پیامک از دیار باقی، روز حسرت و آخرین کار و فعالیت سینمایی من کنعان است که ساختار خیلی مدرن و متفاوت برای من داشته و آنرا خیلی دوست دارم. با مرحوم خسرو شکیبایی نیز در فیلم خواهران غریب همبازی بوده ام .
گاهی اوقات چیزهایی می نویسم دفتر کوچکی بنام مهر مکتوب را که حاوی بیست شعر است ومربوط به سن 20 یا 21 سالگی تا 40 یا 42 سالگی ام است ،چاپ کرده ام.
شعر را خیلی دوست دارم وقتی شعر می گویید، شما هستید یک قلم و کاغذ و یک جریان سیال احساس که برروی کاغذ آورده می شود.
مجری : از میان اسامی فیلم هایی که نام بردید و سریالها به همه اشاره کردید بجز یک نقش که اسمی از آن نبردید از تاتر بگویید.
پاسخ : بله صحیح است تنها کار حرفه ای من برروی صحنه که مربوط به کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان بود.آن زمان حدود دوازده یا سیزده سال داشتم و هم بخاطر علاقه خیلی زیاد من به تئاتر این نقش را بازی کردم که "زری" کاراکتر من بود و خانم دانش فر نیز کارگردان آن بود.
مجری : کنعان کی اکران می شود؟
پاسخ : انشاالله قراراست عید سعید فطرامسال(1387) اکران شود
سئوال بینندگان : مریم از آلمان: یک مقدار از کارهای جدید خودتان برایمان بگویید و یک مقدار هم از زندگی خصوصی خودتان چون خیلی شایع شده نیما فلاح پسر شما است.
پاسخ : خیر ، نیما فلاح پسر من نیست و این کاملا شایعه است و پسر من حتی یک بار هم از جلوی دوربین رد نشده است .
فیلم اخیری که در آن بازی کرده ام کنعان آخرین فیلم من قراراست عید فطر اکران شود سعی می کنیم که به طور همزمان در دبی و آمریکا و چند کشور اروپایی مثل آلمان وانگلیس اکران داشته باشیم و چشم برهم بزنیم در تلویزیون داخلی هم به نمایش در خواهد آمد .
مجری : یک صحبتی کردید در مورد 27 سال کاربازیگری سیر این فعالیت را خودتان چگونه ارزیابی می کنید؟
پاسخ : شب اولی که من برای اولین بار وارد صحنه شدم یک لوکیشن خیلی خاصی بود سرچشمه باغ فین بود که از یک طرف آب می آمد و از طرفی آبمی رفت ماه در وسط آسمان بود یک چیز واقعا رویایی بود اسم این سرچشمه به من سیر جاری شدن را آموخت دقیقا سرچشمه برای من شد برای جاری شدن و در طول این بیست و هفت سال این حس را دارم و خدا را شکر می کنم که جاری هستم و ایستا نشده و پویا هستم .
مجری : در فیلم خواهران غریب چند تا شعر خسرو شکیبایی خواند آنها را چه کسی سروده بود؟
پاسخ : آنها شعرهای آقای کیومرث پوراحمد بودند اما شعر "مادر من مادر من" سروده مرحوم خسرو شکیبایی است که در تیتراژ این فیلم هم آورده شده است .
محسن از آلمان با تشکر از خانم افسانه بایگان بخاطر بازی خوبشان یک مقدار از زندگی خصوصی خود بگویید
پاسخ : ازدواج کرده ام و فرزند هم دارم پسر من در آمریکا زندگی و تحصیل می کند وی 27 سال سن دارد و در آنجا طراحی داخلی می خواند و ساکن میشیگان است ازدواج هم نکرده و مجرد است .
مجری : چرا شما نقش خانم هایی را که هوو سر آنها می آید بازی کردید ؟
پاسخ : بازی من در مجموعه پیامکی از دیار باقی و مرد عوضی خیلی اتفاقی بوده که در هرکدام از این دو فیلم بحث زن دوم از منظر خاصی مطرح شده و تکراری نبود.
مجری : گفتید با ادبیات میانه خوبی دارید بیشتر چه چیزهایی می خواندید؟ پاسخ : من مطالعه را از زمان نوجوانی شروع کردم و رمانها ، پاورقی و هرچیزی که مجذوب و جذب کننده بود می خواندم و وقتی انقلاب شد رویه مطالعه در همه جوان های به سن و سال من شکل و شمایل دیگری گرفت که بنیان آن بر
براساس سن ، ساختار اجتماعی و محیط اطراف بود . آلان هم بیش از ده سال است که متن های عارفانه من را جذب می کند ادبیات عرفانی برایم خیلی جذابیت دارد حافظ ، مولانا مثنوی خواندن کارهر شب من است .
مجری شنیدم یک رمان را بصورت فیلمنامه تنظیم کردید اسمش چه بود ؟
پاسخ : بله به سادگی خوردن یک فنجان چای که خانم لیقوانی نوشته بودند این کار چون یک رمان زنانه و خوبی است و ساختار سورئالی دارد و باید روی آن خیلی کار می شد تا از رمان به فیلمنامه نزدیک شود اول قرار بود آقای بهروز افخمی این کار را انجام دهند منتهی ایشان چون درگیر چند پروژه دیگر بودند نتوانستند این کار را ادامه دهند در نهایت خودم آن کار را گرفتم و چند ماهی روی آن کار کردم تا کاملا تنظیم شد.
مجری : بهتر بود 27 سال فعالیت خود را در زمینه هنر بصورت خاطره چاپ می کردید.
پاسخ : بله خیلی دوست داشتم این کار را انجام دهم یا خیلی دوست داشتم سه تار یاد بگیرم اما همینکه شروع می کردم درگیر یک پروژه می شدم و نمی توانستم آن کار را ادامه دهم .
خانم شیدا از انگلیس : خیلی از بازی خوبتان تشکر می کنم . از اینکه در اول برنامه سن واقعی خود را گفتید اینقدر شجاعت داشتید خیلی خوشحال و سپاسگزارم خیلی ممنون از برنامه شبهای روشن که میهمان عزیز و خوبی را دعوت می کند .
مجری : آیا تا بحال از کسی تاثیر گرفتید؟
پاسخ : طبیعتا هر هنرپیشه ای اگر در یک موقعیت هنری قرار بگیرد از آن تاثیر نپذیرد باید گفت دقت کافی نداشته است .
مجری : آیا تا کنون جایزه ای هم دریافت کرده اید ؟
پاسخ : خیلی محدود خیلی کم آن هم زمان جوانی و نوجوانی بوده است . چون زمان جوانی است که برای بازیگر مهم است که دیده و تشویق شود.
پاداش واقعی آن است که ایفای نقش بدون کوچکترین عیب و نقص انجام شود و من این موضوع را در سال های فعالیتم یاد گرفته ام.
برچسب عنوان2
مقدار عنوان2
 
برچسب شرح2
مقدار شرح2
HyperLink