بخش های متنوع سایت محشر دات کام ، این سایت را به محبوبترین و پربیننده ترین سایت فارسی تبدیل نموده است؛ شما نیز سایت محشر را صفحه اصلی خود کنید تا روزانه به مطالب جالب این سایت دسترسی داشته باشید
  
نام هنرمند
الهام پاوه نژاد
طبقه بندی الفبایی
پ
 
شرح
الهام پاوه نژادمهمان برنامه چشم انداز ، رو در روی مجری برنامه رسول نجفیان نشسته و به سوالات وی و بینندگان پاسخ گفت.
او متولد شهریور سال 1350 در تهران است. از سال 1369 بصورت حرفه ای وارد حرفه بازیگری شد و فعالیتش را با تئاتر آغاز کرد به همین خاطر همیشه خوش درخشیده است. فعالیت وی همچنان در فیلم و صحنه ادامه دارد. اولین کار صحنه ایشان در سال 1370 به کارگردانی اکبرزنجان پور با عنوان "ساحره سوزان" بود و اولین بازی کار تصویری اش در سال 1373 سریال همسران بود که خیلی مورد استقبال قرار گرفت.
نخستین تجربه سینمائی الهام پاوه نژاد بازی در فیلم سینمایی " دیشب باباتو دیدم آیدا " به کارگردانی رسول صدر عاملی بود به خاطر بازی در مجموعۀ "تصویر یک رویا" از طرف شبکه سوم سیما تقدیر شد و جوایزی را نیز دریافت کرد در جشن بازیگر و جشنواره تاتر فجر برای بازی در "فراق فرهاد" به عنوان بهترین بازیگر انتخاب شد.
سه خواهر ، نوبت دیوانگی ، دوران بی گناهی ، رودکی تعدادی از کارهای روی صحنه ایشان است فیلم های تلویزیونی به اسامی "فرزند" ، "این مختصر نیست" ، "ردپای نسیم" ، نیز در کارنامه الهام پاوه نژاد ثبت شده است.
س : یازده قسمت از سریال بیداری از شبکه جهانی جام جم پخش شده است. به ما بگویید چگونه وارد عرصه بازیگری شدید؟ البته همانطور که همه می دانند شما از تئاتر کارتان را شروع کردید یک مقدار در این مورد توضیح دهید ؟
پاسخ : من درسال 1369 وارد دانشکده بازیگری و تئاتر شدم در خدمت اساتیدی مثل اکبر زنجان پور ، رکن الدین خسروی و دکتر صادقی بودم ، در سال 1370 اولین کار حرفه ای را با آقای زنجانپور در سالن تئاتر سنگلچ آغاز کردم. فعالیتهای تئاتر را ادامه دادم تا سال 1373 اولین کار تصویری خود را در سریال همسران با آقای بیژن بیرنگ و مسعود رسام آغاز کردم .
س : چگونه وارد بازی در سریال می شوند؟
درزمان ما و هم دوره ای های ما خیلی شور و هیجان وجود داشت که بعد از کار تئاتر چهره آنها تصویر شود البته نه بخاطر شهرت بلکه ما بیشتر به کیفیت کار می اندیشیدم خود من هم مثل ما بقی دوستان بیشتر دوست داشتم با یک کار خیلی خوب و شاخص کارم را شروع کنم و واقعا هم در سال 1369 و 70 پیشنهاد کار تصویر خیلی زیاد بود اما من ترجیح می دادم یک مقدار در کار صحنه پخته تر شوم و بعد از آن کار تصویر را شروع کنم و سریال همسران هم بخاطر کار بادو دوربین و تله تئاتر بودن به فضای تئاتر نزدیک بود و آن تداوم حسی که در تئاتر بود در اینجا هم بود به این لحاظ آن کار را انتخاب کردم. در سریال همسران آموخته های بسیاری در زمینه تکنیک داشتم .
سریال همسران برای من پرونده خیلی مهم و موفقی بوده نه بواسطه اینکه کار خیلی موفقی بودبلکه بخش عظیمی از دانش فنی خود را برای حرفه از آن سریال آموختم .
س : آیا شما از سن کودکی و نوجوانی این دورخیز را داشته اید که بعد از تحصیلات دبیرستان این رشته را انتخاب کنید و در آن ادامه تحصیل دهید و روزی بازیگر شوید یا اینکه این مسئله حسن تصادف بوده است؟
پاسخ : واقعیت این است که از دوران راهنمایی و دبیرستان این علاقه در من وجود داشته و جا دارد از پدرم تقدیر و تشکر نمایم زیرا ایشان بشدت مخالف با کارکردن من بود. در دوره ما آدم می توانست در دو رشته همزمان شرکت کند یعنی هم در رشته تجربی و هم رشته هنر و زمانی که در کنکور هنر شرکت کردم فکر می کنم رتبه 250 را آوردم و پدرم به این شرط قبول کرد که حتما وارد دانشگاه شوم و در این زمینه تحصیلات آکادمیک داشته باشم و همین باعث شد که برای ورود به این حرفه من وارد دانشگاه شدم و از اساتیدی که در آن دوره طلایی به من آموزش دادند چه آنهایی که هستند و چه آنهایی که خارج از کشور رفتند بسیار سپاسگزارم بهمین خاطر من از این پافشاری پدرم واقعا ممنون و سپاسگزارم .
س: خانم پاوه نژاد همانطور که می دانید در سر صحنه مثلا برای گرفتن سکانسی که شما قرار است در آن بازی کنید شاید ساعتها در پشت دوربین معطل شوید تا همه عوامل حاضر و آماده شوند تا از شما در چند ثانیه تصویر بگیرند من معمولا در آن اوقات کتاب همراه خودم می برم و مطالعه می کنم شما چکار می کنید؟
پاسخ : بله من هم معمولا سر صحنه یا کتاب مطالعه می کنم یا موسیقی گوش می دهم.
پاسخ : سریال بیداری چه ویژگی داشت که آنرا انتخاب کردید؟ آیا اصولا سریالی به شما پیشنهاد شده آنرا قبول نکنید؟
پاسخ : قطعا برای هر بازیگری پیشنهاد زیاد هست خیلی ها همین نظر را دارند که من کم کار هستم اما خودم پرونده ام را که بررسی می کنم می بینم چندان هم کم کار نیستم این هم به لحاظ انتخاب های محدود من است که بنظر می آید من کم کار هستم من برای انتخاب یک کار آیتم ها و مراحل زیادی دارم. مهمترین آیتم این است که کارگردان چه کسی است؟ و توسط چه کسی قرار است ساخته شود گزینه دوم متن کار است. گزینه سوم نفس کار است و بعد هم همکاران جدی دوربین و پشت دوربین به طور کل همه عوامل برای من مهم می باشند که بدانم با چه تیمی دارم کار می کنم بشدت اعتقاد دارم که این کار گروهی است و خودم به تنهایی نمی توانم در خلق آن اثر موفق باشم. در مورد بازی در سریال بیداری هم باید بگویم در سال 1386 توسط آقای عظیم پور که یکی از همکلاسی های من در دانشکده بود این پیشنهاد مطرح شد و من هم قبول کردم و آن نقش را هم خیلی دوست داشتم اما بعد از مدتی در ادامه کار و یک سری تغییر و تحولات ، ایشان با من تماس گرفت و گفت نظرت در مورد نقش سارا چیست در ابتدا من خیلی شوکه شدم و متعجب بودم و در نهایت با توضیحاتی که ایشان به من دادند مرا قانع کردند که این نقش را بپذیرم البته این که این بمن دیر پیشنهاد شد این بود که همانطور که می دانید سارا زنی است که بچه دار نمی شود و من باید نقش یک مادر نازا را بازی می کردم و از آنجایی که من خودم مادر هستم ممکن بود این تداخل در ایفای نقش ایجاد شود و من باید روی این نقش خیلی کار می کردم البته اگر هر نقش دیگری را غیر از این هم به من پیشنهاد می دادند می پذیرفتم چون معتقد بودم تمام نقش های این سریال خیلی پر رنگ بودند و روی آنها خیلی کار شده بود و حضور آقای عظیم پور بدلیل تسلط ، آگاهی و شناختی که از همدیگر شناخت داشتیم ایفای نقش را من پذیرفتم.
خانم ماریا از تورنتو: امیدوارم همواره موفق باشید هم در زندگی و هم در کار هنری خود آیا شما اهل مازندران و شمال هستید ؟
پاسخ : خیر
س : چقدر به نقش منفی و مثبت اعتقاد دارید مثل اینکه خودتان اعتقاد دارید که این نقش منفی نیست؟
پاسخ : همیشه حتی از دوران باستان که در قصه ها قهرمان به چشم می خورد ، در یک درام تضاد و کشمکش وجود دارد و این تضاد همیشه از دوقطب منفی و مثبت گرفته می شود ، اما نقش منفی و مثبت مطلق بر می گردد به تحلیل یک بازیگر از آن و کارگردان آن اثر بنظر من هیچ نقش مطلقی وجود ندارد و هیچ آدمی در زندگی روزمره خود بطور مطلق مثبت نیست و بطور منفی مطلق هم نیست. ما بارها مشاهده کرده ایم که یک دزد پدر خوبی برای فرزندش است. عاشقانه همسر و فرزندش را دوست دارد اما آن نقطه ضعف را دارد یا در طرف مقابل می بینیم یک شخص پلیس است اما همسر خوبی برای زن و فرزندان خود نیست برقرار کردن تعادل بین نقاط مثبت و نقاط ضعف در یک شخصیت باعث باور پذیر تر شدن نقش در نظر مخاطبان می شود.این طبیعتا این بر می گردد به فیلمنامه ، کارگردان و اجرای بازیگر. من اگر زمانی حس کنم که نقش در حال نزدیک شدن به یک تیپ است ، سعی می کنم یا آنرا انتخاب نکنم و یا در آن تغییر ایجاد کنم. در سریال بیداری هیچ نقشی بطور مطلق مثبت و بطور مطلق منفی وجود ندارد سریال دائما این قضاوت بیننده را بهم می ریزد و عوض می شود و این نظر بینندگان شاید برمی گردد به عادت های ما در نگاه کردن وقتی در نگاه اول یک شخصیت را منفی می بینیم انتظار داریم تا به آخر همانطور منفی بماند ما عادت کرده ایم اگریک شخص با یک جریانی مخالف می شود سپس آن آدم ، آدم منفی می شود اما اگر خیلی دقیقتر به جملات و دیالوگ های سارا گوش دهیم در ادامه و روند کار متوجه می شویم خیلی از صحبتهای او منطقی است . برادر اول من با زنش مشکل دارد قرار نیست زندگی برادر دوم من نیز به شکل زندگی برادر اول من باشد و به بن بست برخورد وقتی با ازدواج برادرم مخالفت می شود شخص مخالفت کننده در نظر همگان منفی می آید اما وقتی به دلایل و استدلالها توجه می کنیم متوجه می شویم کاملا منطقی است .
برچسب عنوان2
مقدار عنوان2
 
برچسب شرح2
مقدار شرح2
HyperLink