بخش های متنوع سایت محشر دات کام ، این سایت را به محبوبترین و پربیننده ترین سایت فارسی تبدیل نموده است؛ شما نیز سایت محشر را صفحه اصلی خود کنید تا روزانه به مطالب جالب این سایت دسترسی داشته باشید
  
نام هنرمند
امیـن تارخ
طبقه بندی الفبایی
ت
 
شرح
امین تارخ هنرمند ارزنده کشورمان مهمان برنامه شب های روشن بود رو در رو با حسین پاکدل مجری برنامه به گفتگو پرداخته و به سوالات مطروحه پاسخگویی کرد که در پی می آید:
بیوگرافی : دوران بچگی و نوجوانی من خیلی به سختی گذشت یادم می آید کلاس اول دبستان بودم که پدرم به دلیل اینکه نظامی بود به خاش منتقل شد و چه روزگار سختی را گذراندیم چند سالی گذشت و من وارد دبیرستان شدم و در دبیرستان شروع کردم به کار تئاتر اما یکی دو فاکتور را هرگز نمی توانم از یاد ببرم یکی مادرم و دیگری برادر بزرگترم که مشوق من در کار تئاتر بودند و به من یادآور می شدند که حتی اگر به درس و مشقت نمی رسی به کار تئاترت برس . از دوران دبیرستان به بعد در سال 1351 کار حرفه ای تئاتر را آغاز کردم تقریبا 36،37 سالی می شود که کاربازیگری می کنم از یک نفر باید خیلی خیلی تشکر و قدردانی کنم بخاطر زحماتی که کشید و هنر بازیگری را به من آموخت و او کسی نیست جز دکتر محمد کوه سر ، زمانی که "یاگو " را بازی کردم به من پیشنهادهای سینمایی و تلویزیونی زیادی ارائه شد قبل از انقلاب ، به سینما زیاد گرایش نداشتم چون نمی شد در فیلم های "فارسی زبان" زیاد بازی کرد در نهایت بعد از انقلاب سینما را با فیلمی بنام مرگی ازهگل آغاز کردم . بازیگری تسلط به "جســم" ، "ذهن" و "احساس " است . خیلی تفاوت بین دیدن و نگاه کردن است . نقش آفرینی را این طور بیان می کنم که عبارتست از عبور دادن مجموعه ای از خصوصیات و صفات یک شخصیت از مجموعه ای از خصوصیات و صفات خودش .
اگر به تمام کاراکترهایی که من بازی کردم دقت کنید به خوبی این واقعیت متوجه می شوید که اهل نرم صفتی هستم اما زمانی که به طغیان می رسم ، دو کاراکتر در مقابل هم ایستاده اند ترجیح می دهم پنجاه تا فیلم سینمایی در طول پنجاه سال بازی کنم نه اینکه در پنجاه فیلم درطول ده سال ایفای نقش کنم به واقع من یک جوری انتخاب شدم که وارد عرصه بازیگری شوم .همیشه در خودم می دیدم که یک روز معلم بازیگری شوم خدا را شاکر هستم که یک چشم دل به من عطا کرد تا بتوانم عمق نعمات و الطاف خداوندی را ببینم امیدوارم لایق این واژه عظیم باشم چه بعنوان هنرملی یا شخصیت ملـی .
مجری : شما بواقع حق مطلب را به طور کامل در زندگی و کار ادا کرده اید چه آن موقع که به استرالیا رفته بودید و چه زمانی که در ایران در حال آموزش دادن بودید خودتان این واقعیت را قبول دارید ؟ همیشه موفق بودی همیشه تاثیر گذار بودید خودتان این باور را قبول دارید؟
پاسخ : هیچ گلایه ای ندارم خداوند را شاکرم و راضی هستم از اتفاقاتی که در زندگیم افتاده چه به لحاظ معنوی چه به لحاظ حرفه ای و مادی. معتقدم خداوند تقدیر خوبی را برای من رقم زده است شغل و حرفه ای را که مبتنی به علاقه انتخاب کرده بودم راه هایش را خودش پیش پایم گذاشت البته تلاش های شخصی خودم و کمک و راهنمائی اساتید هم خیلی موثر بودند اما واقعیت این است که هرکس بخواهد نمی تواند بازیگر شود و به یک توفیق نسبی برسد و یک رضایت تقریبا نسبی از خود داشته باشد اما من تقریبا بطور نسبی و گاهی بیشتر از ابعاد زندگی خودم راضی هستم و از این بابت خدا را شاکرم .
خانم یگانه از هلند : ضمن تقدیر و تشکر از بازی آقای تارخ همیشه برای من مثل راهنما بودند
مجری : به نکته ظریفی اشاره کردید امین تارخ برای امین تارخ شدن و امین تارخ ماندن خیلی بیش از آن توانایی هایی که گفتید چه به لحاظ جسم ، ذهن و احساس لازم دارد یک نوع مدیریت شخصی هم می خواهد فکر می کنم امین تارخ شدن تا امین تارخ ماندن خیلی زحمت و مشقت می خواهد که می دانم گذرانده اید در این مورد توضیح دهید؟
پاسخ : بدون تعارف درست می گویی بدرستی دستیابی به موقعیتی که از قبل طراحی کرده و آن را به عنوان آمال و آرزو و هدف برای خود انتخاب کرده ای این یک مقوله است که سختی های خاص خودش را دارد یک مقدار زیادی تلاش ، صبر و مظلومیت می طلبد غیر از این نمی تواند باشد اگر قرار باشد کاری را شروع کنید که در نیمه راه آن کار تبدیل شود به یک مقوله آزار دهنده قطعا شما در نیمه راه خواهید برید و نمی توانید ادامه دهید. من مدام درکلاس بازیگری به شاگردانم می گویم : بازیگری سینما سراسر محدویت است چون شما در یک شات در این قطع محدود هستی با یک حس خاصی اما اگر یک میلیمتر عقب یا جلو بروید قطعا از کادر خارج می شوید و دیگر نمی توانید آن حس را القاء نمائید. این یعنی همان محدودیت حتما باید سریک کادر بایستید یک مجموعه دیالوگ ها را باید بگوئید اینها یعنی محدودیت . اینکه به این محدودیت عادت بکنی کارخاصی نکرده اید شما باید از این محدودیت لذت ببرید لذت بردن از محدودیت یعنی لذت بردن از آن صبر که پیش از این گفتم ، آن لذت بردن قطعا تو را در راه رسیدن به هدف کمک خواهد کرد . اینکه کسی تصمیم بگیرید بازیگر شود و آن توانایی های مطلوب جسمی ، روحی ، ذهنی و حسی را داشته باشد توانایی های لازم برای صبر کردن را داشته باشد و تلاش لازم را انجام دهد و فکر کند که تمام شده است نه اینطور نیست آنجا تازه آغاز ماجراست به نوعی ماندگار شدن در آن موقعیت به مراتب سخت تر از رسیدن به آن موقعیت است.
مجری : البته انرژی شما مضاعف از بازیگری در سریال، سینما و تئاتر است بحث آموزش نیروی انسانی که فکر می کنم 14 سال است شروع کرده اید، نشان می دهد در این زمینه هم انرژی زیادی ازخود گذاشته اید. در آن کارگاه آموزشی خود با کارها و نیروهایی که تربیت کردید انسانی کاملا موفق بودید از تجربه رفتنتان به استرالیا برایمان تعریف کنید آنجا شرایط چگونه بود؟
یک اقامت 6 و 7 ساله در استرالیا داشتم که براساس یک اتفاق شکل گرفت خانم پرفسور هابچ مشغول تحقیق درمورد ایبن بود که تلویزیون SBS استرالیا فیلم سارا را می بیند که فیلم سارا اقتباس شده از فیلم عروسکی ایبن است جویا می شود که فیلم سارا از کدام کشور است به ایشان اطلاع می دهند این فیلم محصول کشور ایران است و نقش اول فیلم درحال حاضر در ایران کارگاه آموزشی دارد ایشان پیشنهاد همکاری در زمینه آموزش را می دهد در ابتدای امر برای من خیلی مشکل بود که بعنوان یک معلم آموزش بازیگری به آنجا بروم چون در واقع مشکل زبان داشتم آموزش دادن و تسلط نداشتن به زبان ، یک مقدار اعتماد به نفس بالایی می خواست این اعتماد به نفس را نداشتم با چند نفر از جمله آقای سمندریان صحبت کردم ایشان به من این اعتماد به نفس را دادند و گفتند اینجا با جوانان چه می کنید و چگونه به آنها آموزش می دهید دقیقا همین طور بروید به جوانان آنجا آموزش دهید زیاد به خودتان سخت نگیرید حالا یا پذیرا هستند یا نیستند. اما نکته ای که من به آن خیلی توجه کردم این بود که من از آموزه های تجربه شده استفاده نکردم بلکه بیشتر مراجعه کردم به چیزهایی که خودم تجربه کرده بودم و همان باعث توفیق و موفقیت شد. کتاب در این زمینه خیلی نوشته شده وشخصیت های شناخته شده ای در این زمینه ابراز نظر کرده اند اما اگر شما حرف نویی در بداهه داشته باشی آن موقع است که می توانی نظرها را به سوی خود جلب کنی و وارد یک گود جدید می شوی و این اتفاق برای من افتاد اما از آنجایی که فصل های ما با هم یک مقدار متفاوت است ( تابستان آنها زمستان ماست) یک مقدار روی فعالیت های بازیگری من تاثیر می گذاشت و باعث شد بعد از حدود 6 ، 7 سال دوباره به ایران باز گردم و همینجا این فعالیت را ادامه دهم .
مجری : آقای تارخ چند فیلم با مرحوم زنده یاد علی حاتمی کارکردید؟
پاسخ: دوفیلم یکی "دل شدگان" و یکی "مـادر "
آقای علی از انگلیس: با تشکر بخاطر چهره و صدای ماندگارتان امیدوارم شما و دیگر اساتید همیشه بالای سر هنر ایران بماند.
مجری: شما که درعرصه هنر بازیگری درجه یک هستید چرا هیچ وقت وسوسه نشدید وارد مثلا عرصه کارگردانی شوید ؟
پاسخ: من همیشه سعی کردم که آدم متوسطی نباشم و اینکه چرا وارد عرصه کارگردانی نشدم بدین خاطر بوده که فکر می کردم اگر در زمینه کارگردانی سینما کارکنم ممکن است کاری ارائه دهم که متوسط و رو به خوب باشد و این مرا راضی نمی کرد اگر شا نس بیاورم و مجموعه تجربیات خود را بکار بگیرم و دوستان به کمکم بیایند و خدا کمک کند به هر حال این کار شاه کار محسوب نمی شود و در این تردید ندارم چون در این زمینه انگیزه های لازم را ندارم باید مجموعه ای از انگیزه ، انرژی و هدف باشد تا بتوان صد در صد در کاری موفق شد. این مجموعه انگیزه و انرژی هدف من در بازیگری خلاصه شده است .
مجری : خبر جدید چه دارید؟
پاسخ : این روزها عضو هیئت مدیره خانه سینما شده و مشغول هستم. دو فیلم سینمایی به من پیشنهاد شده یکی متعلق به مهدی رنجبر است که بسیار سناریوی قوی و جذاب دارد دیگر پیشنهاد مربوط است به امیر قویدل و یک سریال تلویزیونی هم هست به کارگردانی سیروس الوند که احتمال دارد با آقای پرویز پرستویی هم بازی شویم که فکر می کنم از این میان فیلم آقای رنجبر و سریال آقای سیروس الوند را انتخاب نمایم.
برچسب عنوان2
مقدار عنوان2
 
برچسب شرح2
مقدار شرح2
HyperLink