بخش های متنوع سایت محشر دات کام ، این سایت را به محبوبترین و پربیننده ترین سایت فارسی تبدیل نموده است؛ شما نیز سایت محشر را صفحه اصلی خود کنید تا روزانه به مطالب جالب این سایت دسترسی داشته باشید
  
نام هنرمند
کیانوش عیاری
طبقه بندی الفبایی
ع
 
شرح
کیانوش عیاری کارگردان صاحب نام سینمای ایران که به تازگی سریال روزگار قریب به کارگردانی او از شبکه جهانی جام جم پخش می شود،مهمان برنامه چشم انداز بود و به سوالات امید زندگانی که مجری گری برنامه را به عهده داشت به شرح زیر پاسخگویی کرد:
مجـری : در مورد سریال روزگار قریب توضیح دهید؟
پاسخ : این سریال مجموعا 36 قسمت است که حدود 14 قسمت آن هنوز از شبکه جهانی جام جم پخش نشده است . اگر دوقسمت دیگرکه از پشت صحنه این سریال گرفته شده را به آن اضافه کنیم حدود 38 قسمت است. ساخت آن با دشواریهای روبرو بود اما این دشواری هیچ منتی برای بنده حقیر نیست چرا که بالاخره ساخت هر مجموعه ای با سختی و بضاعت های خاص خود همراه است و همیشه گریزان بودم از نمایش پشت صحنه مجموعه ها و کارهایم گریزان بودم زیرا حس می کنم به بینندگان منتی می گذاریم به بینندگان .
مجری: چند روز از زمان کلید خوردن مجموعه روزگار قریب می گذرد ؟
پاسخ: ما تقریبا در زمستان سال 81 کار روزگار قریب را شروع کردیم در اواسط کار، آن را رها کردم و شش ماه برای ساخت یک فیلم سینمایی در مورد زلزله بم به بم رفتم در سال 1384 که باید این مدت وقفه را از ساخت این سریال کم کرد ما بدون درنگ کار می کردیم این که یک مقدار کار طولانی شد بخاطر این بود که ما به فیلمنامه کامل دسترسی نداشتیم گاهی اوقات بصورت روزمره نوشته می شد یا اگر فکری یا نظری بود با توجه به سخت گیری هایی که وجود داشت در همان روز اعمال می شد .
مجری : این سخت گیری را چه کسانی یا مجموعه ای انجام می دادند؟
پاسخ : بطورکلی این سخت گیری در طول ساخت این سریال بصورت پراکنده وجود داشت و این سخت گیری ها بیشتر از جانب خود من بود و این سخت گیریها بیشتر از جانب خود من بود. این سخت گیری اگر از جانب سازنده فیلم باشد قطعا دامن گیر همه گروه می شود .
مجری: چه شد که شما پروژه ساخت این فیلم را قبول کردید با توجه به این که اشراف داشتید فیلمنامه ای در این زمینه وجود ندارد و باید بطور روزمره این فیلمنامه نوشته شود؟
پاسخ : با توجه به حمایت هایی که از طرف سیما فیلم می شد ، این کار را قبول کردم.
مجری : آیا از ساخت این سریال راضی هستید چه از آنهایی که با شما درساخت این سریال همکاری کردند و چه آنهایی که این سریال را دیدند ؟
پاسخ : البته باید با اعتماد به نفس بگویم که با توجه به بازخوردهای خیلی خوبی که داشتیم کاملا از ساخت این سریال رضایت دارم از خودم و گروهی که با آنها کار می کردم.
مجری : صدا و سیما نهادی است که به سفارش آن ، این سریال را ساختید، آیا فکر می کنید کار ی که ارائه داده اید با آن مدیریتی که در کار انجام دادید جوابگوی این رسانه بوده است ؟
پاسخ : بله خوشبختانه همه مدیران سیما فیلم با اطمینان کامل از ساخت این سریال حمایت کردند و همین انرژی را در ما مضاعف می کرد و همین برای ما خیلی مهم بود.
مجری : چند قسمت از ساخت این سریال باقی مانده است ؟
پاسخ : کار تصویربرداری این سریال پایان یافته اما کار تدوین ، صدا برداری تا آخرین روز ادامه خواهد داشت .
مجری : ریشه روزگار قریب از کجا بوجود آمد یا بهتر بگویم از چه منابعی در ساخت این سریال استفاده کردید؟ و مراجع و دستگاههایی که باید این تاریخچه را تایید می کردند کجاها و چه کسانی بودند تا بالاخره آن فیلمنامه مورد تایید قرار گرفت .
پاسخ : پیشنهاد ساخت این سریال 5 سال قبل از کلید خوردن کار یعنی در سال 1377 بود . بعد از مدتی از کمرنگ شد تا سال 81 که دوباره این پیشنهاد بمن شد، بلافاصله کار فیلم برداری این کار را شروع کردم. کار نویسندگی این فیلمنامه را خودم براساس مطالعه روی یک تحقیقی که در مرکز سیما فیلم وجود داشت انجام دادم بعد از آن خودمان یک گروه تحقیق تشکیل دادیم تحقیقات این سریال صرفا بخاطر نوشتن فیلمنامه نبوده بلکه شامل مونتاژ ، صداگذاری و متنهایی که نوشته می شد بوده است .
مجری : درساخت یک مجموعه تاریخی مثل روزگار قریب ، از بازیگر بعنوان یک نوع ابزار استفاده می شد یا اینکه اعتقاد داشتید بازیگر به مانند رنگهای یک بوم نقاشی است که کارگردان به لحاظ ذهنیات خود این رنگها را کم و زیاد می کند چقدر به بازیگران خود قدرت خلاقیت می دادید؟
پاسخ: همانطور که یک شاعر یک شعری را میگوید و روی برگه ای می نویسد صاحب اثر به طور تمام و کمال خود آن شاعر است ، اما در خلق این اثر بدلیل اینکه ما یک گروه پنجاه نفری بودیم و در این میان پژوهشگران و محققان و کارشناسان زیادی بودند که من شخصا همگی را تحسین می کردم چه فیلمبردار چه صدابردار و همه گروه. کار من فقط تحسین "بازیگران" نبوده بلکه در سرصحنه ما طراح لباس ، طراح صحنه فیلمبردار و صدابردار داشتیم که همگی را من تحسین می کردم
اما این تحسین متاسفانه گاهی اوقات دیده نمی شود و تمام تحسین ها متوجه بازیگران می شود که البته آنها هم این مسئله را پذیرفته اند.
خانم مهری از آلمان : خیلی دوست داشتیم کارگردان این سریال را ببینیم یک سوال داشتیم و آن اینکه در بخشی از این سریال دکتر قریب به ساواک می رود که بیماری را معالجه کند آیا همه کسانی که در آنجا بازی کردند جزء بازیگران بودند از مردم عادی هم انتخاب بودند ؟
پاسخ: برخی از آن ها مثل مهدی هاشمی که بازیگر حرفه ای است برخی نابازیگر یا همان مردم عادی هستند برخی جزءبازیگران درجه 2و3 هستند برخی هم بعنوان سیاهی لشکر دراین سریال حضوردارند و مجموعه این گروه باید یک هارمونی را بوجود آورند، درساخت این سریال ما بازیگردان نداشتیم و خودم مسئولیت این کار را بعهده داشتم
مجری: یک بازیگر زیرنظر کارگردان دقیقی مثل شما تحت چه فشارهای روحی و روانی قراردارد؟
و این تحت فشار روحی و روانی بودن بازیگر را چگونه مرتفع می سازید؟
پاسخ : در درجه اول شغل بازیگر یکی از مشکل ترین کارهاست برای بازیگری نیاز به درک شخصیت نقش وجوددارد که بازیگران زیادی دارای این درک نیستند و آنهایی که آن درک را دارند همیشه کارشان فوق العاده است بعنوان مثال آقای مهدی هاشمی و مهران رجبی از جمله بازیگرانی هستند که بخوبی این مسئله را درک و واجـد این ویژگی هستند بخوبی این موقعیت را درک می کنند در درجه دوم تمرکز است که من قالبا بازیگران را بخاطر این ویژگی تحسین می کنم چون بعد از "درک" ، " تمرکز" مهمترین چیزی است که من به آن توجه می کنم تا یک بازیگر بتواند بواسطه آن وارد حیطه کاری خودش بشود . مثلا درساخت فیلمی که مربوط به زلزله زدگان بم بود درجایی که آقای مهران رجبی به دنبال جنازه دختر خود بود من در آن پلان اجازه ندادم بیشتر از دوبرداشت انجام شود چون حس کردم آقای مهران رجبی در آن صحنه از نظر روحی به طورکلی دارد از بین می رود و در آنجا سلامت بازیگر را مورد ملاحظه قرار داده بودم که حتی صدمه ای نبیند
مجری : اولین فیلمی که ساختید چه نام داشت و چرا دربین عرصه هنر ، ساخت فیلم را انتخاب کردید؟
پاسخ: درسن 16 سالگی با بچه ها و دوستانم به اتفاق پول جمع کردیم و به اهواز رفتیم تا فیلمی بسازیم و فیلمنامه ای را با عنوان نابخشوده نوشتیم .
برچسب عنوان2
مقدار عنوان2
 
برچسب شرح2
مقدار شرح2
HyperLink