بخش های متنوع سایت محشر دات کام ، این سایت را به محبوبترین و پربیننده ترین سایت فارسی تبدیل نموده است؛ شما نیز سایت محشر را صفحه اصلی خود کنید تا روزانه به مطالب جالب این سایت دسترسی داشته باشید
  
نام هنرمند
حمید فرخ نژاد
طبقه بندی الفبایی
ف
 
شرح
حمید فرخ نژاد مهمان برنامه چشم انداز بود که اجرای آن را رسول نجفیان برعهده داشت.
وی 28 فروردین سال 1348 در آبادان متولد شده و فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبا است .در کار نامه او اخذ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر و فیلمنامه نویس درجشنواره فیلم فجر سال 78 بخاطر بازی درفیلم عروس آتش دیده می شود. تندیس جشن خانه سینما بخاطر بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگری بازهم بخاطر همین فیلم به او تعلق گرفت در جشنواره جمهوری چک درسال 2000 به عنوان بهترین بازیگر مرد و در جشنواره مسکو به خاطر بازی درفیلم طبل بزرگ زیر پای چپ مورد تقدیر قرار گرفت. او برگزیده انجمن منتقدان و نویسندگان بخاطر نویسندگی و بازیگری در فیلم عروس آتش و برگزیده جشنواره سینمای اجتماعی ارومیه بخاطر بازی درفیلم ارتفاع پست است .
بازیگری در فیلم های سینمایی چون عروس آتش ، ارتفاع پست ، به رنگ ارغوان ، تب ، چهارشنبه سوری ، طبل بزرگ زیر پای چپ، آتش کار ، پوست موز ، پوسته ، حقیقت گم شده ، صحنه جرم، ورود ممنوع و در فیلم سفر سرخ به عنوان کارگردان از جمله فعالیت های اوست.
درتئاتر هم نمایشنامه شب هزار و یکم اثر بهرام بیضایی درکارنامه وی دیده می شود. همچنین در جشنواره ستایش در خوزستان بازهم بخاطر بهترین بازیگر و فیلمنامه نویس فیلم عروس آتش و بعنوان موفق ترین بازیگر مرد آبادانی در حضور ناصر تقوائی و سیف الله داد تجلیل شد.
مجری: شما چگونه وارد عرصه هنر فیلم و بازیگری شدید؟
پاسخ : برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه شدم ورود به دانشکده هنرهای زیبا یکی از آرزوهای بزرگ من بود اما این که چگونه وارد عرصه بازی و بازیگری شدم زیاد دست خود من نبود چون من درس کارگردانی خواندم و از همان اول افتخار همکاری با آقای خسرو سینایی را داشتم. (سال 68 درفیلم در کوچه های عشق ) بعد از آن در کارهای کوتاه بعنوان دستیار کارگردان مشغول به فعالیت بودم اوضاع همین طور ادامه داشت تا بحث فیلم عروس آتش در سال 79 پیش آمد و مقدمات ساخت آن شروع شد. به اتفاق آقای سینایی به آبادان رفتیم و تحقیقات مان را شروع کردیم آنجا هم بعنوان دستیار کارگردان حضور داشتم تااینکه رسیدیم به شخصیتی بنام "فرهان" ،آقای سینایی گفت : بیا و این نقش را خودت بازی کن . بعد از آن من دیگر یک بازیگر شدم و تا کنون که پیش شما هستم حرفه بازیگری را ادامه داده ام .
مجری : مناسبت حضورتان دراین برنامه نقش آفرینی درسریال حلقه سبز است چگونه به این سریال دعوت شدید آیا وقتی سناریو را خواندید از این شخصیت خوشتان آمد ؟
پاسخ : با آقای حاتمی کیا درفیلم ارتفاع پست سابقه همکاری داشتم و همیشه نوع نگاه و کارگردانی اش را ستایش می کردم او به کاری که انجام می دهد کاملا اعتقاد دارد. یک بازیگر در کنارش می تواند خیلی چیزها یاد بگیرید. بعد از آن یک تجربه کاری بنام "به رنگ ارغوان " با ایشان داشتم که متاسفانه هنوز اجازه نمایش پیدا نکرده است . امیدوارم این اتفاق بیفتد اواخر کار به "رنگ ارغوان" آقای حاتمی کیا پیشنهاد اولیه کار حلقه سبز را با من مطرح کرد و هدفش از ساخت این سریال این بود که در جامعه برای اهداء عضو فرهنگ سازی کند.
من خیلی خوشحال هستم از رسانه ملی که به گونه ای فرهنگ سازی می کند و ما ایرانیان را در هر کجای دنیا به هم نزدیک می کند من همین چند سال پیش که بخاطر فعالیت در زمینه فیلم و سینما به سوئد ، مالزی ، جمهوری چک ، دوبی و امریکا رفته بودم همیشه دوستانی در آنجا ها داشتم که اصلا احساس تنهایی نمی کردم این حس ، خیلی حس قشنگی است مثلا همین پارسال که شش ماه رفتم به امریکا که زبان یاد بگیرم اصلا نتوانستم زبان یاد بگیرم چون آنجا بقدری بادوستان ایرانی فارسی صحبت می کردیم که من اصلا یادم رفت که برای چه کاری به آنجا رفته ام .
آقای محمدرضا از چین : در مورد نوع صحبت و لهجه شما در عروس آتش توضیح می خواستم.
این نوع صحبت و محاوره من در فیلم عروس آتش بیشتر بخاطراینست که من متعلق به آن اقلیم هستم و با نوع صحبت کردن و محاوره آنجا کاملا آشنا هستم . زبان و فرهنگ آدم های آنجا را کاملا می شناسم و درنگارش فیلمنامه هم نقش داشتم و با راهنمایی موثر آقای خسرو سینایی این اتفاق افتاد و خودم هم امیدوارم همیشه در کارهایی حضور داشته باشم که کارگردانهای خوبی آنها را کارگردانی کنند.
آقای محمدرضا از چین : شما از سینما و تلویزیون تشکر کردید که این اجازه را به شما داد که در آنها فعالیت کنید و به چهره شناخته شده ای تبدیل شوید. من از شبکه جهانی جام جم تشکر می کنم بخاطر پخش سریال هایی که شما در آن بازی کردید و این اجازه را به ما داد تا از فرسنگها راه دور با شما ارتباط برقرارکنیم و هم صحبت شویم با توجه به اینکه دردنیای امروز با بودن وسائل ارتباطی مثل اینترنت دسترسی پیدا کردن به این اطلاعات دیگر کار چندان مشکلی نیست .
خانم عسل از دوبی : من سریال حلقه سبز را نگاه کردم و در همان دوقسمت آخر این سریال متاسفانه دخترم را از دست دادم و همین سریال درمن انگیزه ای بوجود آورد که باعث شد مراجعه وثبت نام کنم که بعد از مرگم اعضاء بدنم را به افراد محتاج اهداء نمایم و شما را دوست دارم بخاطر بازی در فیلمهای عروس آتش ، ارتفاع پست و خیلی از فیلم های دیگرتان.
مجری : خانم جلیلی فر همسر شماست. او یکی از طراحان صحنه و لباس کشورمان است که کار "مردهزارچهره" را که پخش شده درکارنامه خود ثبت کرده است سوال کنم دوست داشتید همسرتان صرفا یک خانم خانه دار باشد یا اینکه هم شغل شما باشد، با وجود همسر و فرزند دچار مشکل نمی شوید؟
پاسخ : من یک فرزند بیشتر ندارم اما در مورد همسرم باید بگویم آشنایی ما برمی گردد به دانشکده. او طراحی صحنه می خواند و من هم کارگردانی ، اینگونه باهم آشنا شدیم و همانطور که می دانید زندگی ما یک زندگی خاص است. یک واقعیت این است که یک خانواده وقتی هردونفر دراین حرفه باشند بهتر همدیگر را درک می کنند چون موقعیت های مشابه برای هر دو پیش می آید .کار ما به نوعی است که ساعت کاری مشخصی ندارد گاهی پیش می آید سه ماه از خانه دور هستیم و این تنها حرفه ای است که من تابحال دیده ام که این پراکندگی و این دوری از خانواده در آن اتفاق افتاده باشد یک جورهایی باید این را هردو طرف بفهمند و با آن آشنا باشند یک موقع اتفاق می افتد دوماه درخانه نیستیم و یک موقع 8 ماه در خانه نشسته ایم و از درخانه هم بیرون نمی رویم این درک متقابل باید وجود داشته باشد . یک موقع هم پیش می آید ایشان درخانه نیستند و من باید بچه را به مهد کودک ببرم. این اتفاق ممکن است برای دونفر هم که پزشک هستند بیفتد این به نفع هردوست که شغل مشابه داشته باشند.
مجری : در این سریال فرهنگ اهداء عضو دربین مردم ترغیب می شد مثلا مادری که فرزندش دچار مرگ مغزی می شد قلب فرزند خود را به فرزند خانواده دیگری اهداء می کرد و بعدا می دید قلب فرزندش در بدن نوجوان دیگری در حال تپش است می خواستم نظر شما را دراین مورد بدانم ؟
پاسخ : انسان باید خیلی با گذشت و ایثارگر باشد که بتواند حکم مرگ عزیزش را خودش امضاء کند. امیدوارم برای کسی پیش نیاید اما انسان به جایی می رسد که باید احساسات را کنار گذاشته و منطقی آنرا بپذیرد یک نوع شجاعت و از خود گذشتگی بزرگ میخواهد خیلی ها می گویند نگذارید این حکم به دست ما امضاء شود بگذارید هرچه خدا میخواهد اتفاق بیفتد ولی وقتی شخص خوب فکرمی کند که به یک نفر دیگر جان می بخشد و زندگی دوباره ای به او می دهد اهداء عضو معنا پیدا می کند. وقتی این حس بوجود می آید که دیگر چاره ای نیست آن وقت آن ایثار و از خود گذشتگی اتفاق خواهد افتاد و این عمل قابل ستایش است شاید برای ما که این اتفاق برایمان نیفتاده براحتی از کنار آن بگذریم اما واقعا باید به خانواده هایی که اینقدر منش و بزرگی دارند تبریک گفت ، خیلی جای تحسین دارد . انسان برای خودش خیلی راحت تر می تواند تصمیم بگیرد و ورقه اهداء عضو را امضاء کند اما برای نزدیکانش مانند همسر و فرزند واقعا سخت ، ولی قابل ستایش است .من نیز تا قبل از اینکه صاحب فرزند شوم این را درک نمی کردم ولی حالا که صاحب فرزند هستم این را درک می کنم که انسان چقدر باید وسعت و بزرگی داشته باشد که این کار را انجام دهد.
سرکار خانم مهناز از ژاپن : روز پرستار و روز ولادت حضرت زینب را تبریک می گویم از شما بخاطر بازی در سریال حلقه سبز تشکر می کنم .
مجری : آخرین کارآقای فرخ نژاد "آتش کار" نام دارد که در فضای کمدی اجرا شده است .
امیر از هند : از بازی شما در سریال حلقه سبز تشکر می کنم تواضع و فروتنی شما باعث شده در دل همه ایرانیان جا پیدا کنید با آرزوی موفقیت برای شما
مجری : چرا شما اینقدر علاقمند هستید که نقش روح را بازی کنید .
ج: به اینقدر نرسیده است حلقه سبز آغاز بازی من در نقش روح بوده است.
خانم شادی از هند: سوالی داشتم می خواستم بدانم چرا در آخر این سریال خانم گل را با خود بردید.
پاسخ : من نبردم کارگردان با خود برد این اقتضاء فیلم بود چون تماشاگر نیاز داشت که این دو به هم برسند . یک عشقی میان آن دونفر بود و اقتضاء داستان این بود که این دونفر بهم برسند .
احسان از هند : بازی تان را خیلی دوست دارم مخصوصا در فیلم عروس آتش ، امیدوارم در هرکجا هستید موفق و موید باشید.
برچسب عنوان2
مقدار عنوان2
 
برچسب شرح2
مقدار شرح2
HyperLink