بخش های متنوع سایت محشر دات کام ، این سایت را به محبوبترین و پربیننده ترین سایت فارسی تبدیل نموده است؛ شما نیز سایت محشر را صفحه اصلی خود کنید تا روزانه به مطالب جالب این سایت دسترسی داشته باشید
  
نام هنرمند
احمدرضا درویش
طبقه بندی الفبایی
د
 
شرح
احمدرضا درویش، چندی قبل مهمان برنامه شب های روشن بود. در این برنامه فیلم سینمایی دوئل آخرین ساخته وی بررسی شد. سوال و جواب های مجری برنامه با احمدرضا درویش خواندنی است ولی قبلاً باید بدانیم او بچه امام زاده یحیی است و می گوید:
از مدرسه فرار می کردم تا بتوانم به سینما تمدن بروم و فیلم ببینم من تاتر را خیلی دوست دارم اما سینما را در سال 62 و 63 با دستیاری شروع کردم تفریح و جشن و علاقه ام همه در سینما تمدن بوده است ولی خوب قبل آن زمینه این کار را داشتم قبل آن چند کار تاتر در تلویزیون انجام داده بودم البته عکاسی را نیز خیلی دوست داشتم دیپلم من هنرستان و هنری بود گرافیک و چون به عکاسی خیلی علاقه داشتم به کار فیلم روی آوردم بعد از اینکه جنگ شروع شد عکاسی و فیلمبرداری می کردم و متن هم می نوشتم یک متن من هم در تئاتر شهر به روی سن رفت 23 ساله بودم که پروانه ساخت گرفتم به عنوان کارگردان، تهیه کننده و بازیگر و نویسنده فیلم کانی مانگا که بعداً سیف ا... داد از آن یک برگردانی گرفت و آن را بنام خود ساخت یک طوری دیگری با دید دیگری ساخت همین باعث شد که سال 65 دیگر با تهیه کننده ای کار نکنم و خودم مستقیم کارتهیه کنندگی را انجام دهم رفتم با سماجت وبا یک مقدار پول و گرفتن شریک فیلم آخرین پرواز را در سن 25 سالگی ساختم از همین جا شروع شد و کم کم فیلم ساز شدم.
*سبک فیلم سازی شما چیست؟
نمی دانم چه اسمی بر روی آن بگذارم و بگویم چه نوع و سبکی است بعد از فیلم کیمیا کم کم دغدغه های من برای ساختن فیلم جنگی بیشتر شد شاید در گذشته یک مقدار شتاب زده عمل می کردم اما الان دیگر شتاب و عجله ای برای ساختن فیلم ندارم این کاملاً امری فردی است و می خواهم در فکر کردن به ساخت یک فیلم لذت ببرم و دغدغه ها را بگذارم برای زمان ساختن فیلم و هر چه سختر و طولانی تر بهتر، دوست دارم و معتقدم که یک فیلم ساز در سالن سینما بنشیند و به نمایندگی از تمام آدمهای روی زمین و این جهان فیلمی را که قرار است جلوی دوربین بسازد خود اول روی پرده سینما ببیند.
در ساختن فیلم های جنگی ریتم و ضرباهنگ دست تو نیست انقدر حوادث سریع اتفاق می افتد که تو همیشه نسبت به این حوادث عقب هستی.
در فیلم جنگی خنده، گریه، خوردن، ترس هر کدام یک معنای دیگر دارد ترس وحشت، عشق ، ایثار هر کدام معنای آن ها با هم فرق می کند با شرایط طبیعی که ما می خندیم، می گریم، عشق می ورزیم خیلی با هم فرق می کند درک این قضییه خیلی مهم است اساساً فرق ما با دیگر جانداران این است که ما آدمیان آرزو داریم به آنچه که می خواهیم برسیم ثروت، زندگی، برج، ماشین، خانه، زندگی در حالیکه ثروت زندگی ما این است که فیلم دلخواه مان را روی پرده سینما ببینیم بنابراین چند طرح و ایده دارم که بسازم اما خیلی می ترسم روز رستاخیز است که از آرزوهای بیست ساله ام بوده و دوست داشتم یک چنین فیلمی در کارنامه کارم باشد اما در مورد جنگ آرزوهای بزرگی دارم و دلم گواه می دهد این کارها باید ساخته شود آروز دارم و دوست دارم ساخته شود در مورد اولین سوالتان هم بگویم حتماً یک فیلم از زندگی و بیوگرافی خودم می سازم منتهی فعلاً وقت نوستالوِژی آن را ندارم وقت ساختن آن زمانی است که کم کم حس بکنم دیگر باید بازنشسته شوم.
*شما وقتی فیلم می سازید انگار احمدرضا درویش نیست که به تنهایی این فیلم را می سازد انگار توان ده شخص در شخصیت شما جمع شده و شروع به کار می کنند نظرتان در این مورد چیست؟
کار فیلم سازی کار جمعی است و تلاش همة آنها باعث تولید فیلم می شود یک دوست عزیز می گفت برای اثرگذاری یک فیلم در نگاه بیننده باید از ثروت عشق بهره مند باشد و من فکر می کنم در لحظه لحظه ساختن فیلم این عشق را در نگاه تمام عوامل ساخت فیلم می بینیم و سرشار از عشق کار می کنند.
شما درست می گوید چون در سرصحنه دیده ام تمام عوامل از شما حساب می برند این بدان خاطر نیست که از شما وحشت دارند بلکه بخاطر این است که عشق شما را نسبت به آن کار کاملاً لمس کرده اند این را کاملاً می شود در فیلم دوئل حس کرد.
تکنیک یک بخش از فیلم است یک بخش هم حس و حال و ارتباط عوامل با یکدیگر است.
آیا با ظرفیتی که سینما ایران دارد پروژه رستاخیز امکان عملی شدن دارد؟
فکر می کنم حتماً این کار عملی می شود از نظر نیروی انسانی و دانش فنی و بطور کلی امکانات زیادی داریم اما کمبودهایی نیز در زمینه عرصه نمایشی و تجهیزاتی وجود دارد.
به طور کلی مجموع ظرفیت های سینما ایران مکان ساخت فیلم در حدود اندازه های بین المللی و استاندارد را دارد یا خیر؟
اگر ما فکر کنیم که سینمای ملی داشته باشیم با توان و ظرفیت های داخلی این اصلاً صحیح نیست هیچ تولیدی چه فرهنگی و غیره نمی تواند از ظرفیت های داخلی بهره مند شود و کار مورد قبولی ارائه دهد مهم این است که فیلم هویت و ماهیت اصلی خود را از دست ندهد چه عیبی دارد که ما از سیستم صدا و فیلمبرداری کشورهای غربی استفاده کنیم آن هم برای خوب درآمدن کار مهم نیست که دوربینی که از آن استفاده می شود حتماً ساخت داخل کشور باشد مهم ایرانی بودن فیلم است که باید مدنظر باشد الان در همه عرصه اقتصادی سیاسی و اجتماعی همه کشورها با هم ارتباط دارند امکانات دنیا در انحصار کسی نیست در فیلم رستاخیز هم اینگونه است که در یک ماهیت استاندارد جلو می رود از نظر بعد مادی و تهیه کنندگی، منتهی قلمرو فیلم در سطح گسترده ای است.
چه چیز باعث شده شما در ساخت این فیلم مخاطب جهان را در نظر بگیرید؟
بیش از سه سال است که این کار شروع شده ریشه ابعاد و اندازه های فیلم روز رستاخیز برمیگردد به عظمت روز و واقعه عاشورا، قیام امام حسین (ع) ،موضوع نهضت قیام امام حسین ، که تاثیر شگرفی در زندگی ما شعیان گذاشت، آبشخور معنوی و احساسی و حرکتی همه ماها آبشخور حرکتی و نهضت امام حسین (ع) بوده است.
تمام عوامل حرفه ای سینما در اقصی نقاط جهان که قرار است با شما در این پروژه همکاری کننده به شما می گویند آقای درویش آیا شما واقعاً می خواهید با حیرت روز رستاخیز را بسازید با آن صحنه ها و حوادث عظیم شما حدود 3 سال در حال نوشتن فیلم نامه هستید تحقیقات طراحی آن چه زمانی آغاز شده؟
در بخش تحقیقات آن، سفرهای زیادی انجام شده و آثار باقیمانده، منابع و مأخذ همچنین اطلاعات گردآوری و دسته بندی شده است.
چه موقع فیلمبرداری شروع می شود؟
از یکی دو ماه آینده ساخت و ساز دکورها را آغاز می کنیم و امیدوارم از اردیبهشت یا خردادماه سال آینده فیلمبرداری آن شروع شود.
در طول تاریخ کدام جنگ به جنگی دیگر خاتمه داده است؟
فکر نمی کنم در طول تاریخ جنگی به جنگی خاتمه داده باشد بلکه می گویند جنگ به ما تحمیل شده است مثلاً در ادامه می گویند ما ملت صلح طلبی هستیم بعد از تحمیل جنگ ما جنگ را ادامه دادیم.
ادبیات جنگ با ادبیات اقتصادی گره خورده است در این زمینه نظر شما چیست؟
جنگ بوجود می آید تا مقابل زندگی قرار گیرد.
امام حسین (ع) می خواست یک بار دیگر رابطه انسان با خدا و رابطه انسان با انسان های دیگر را تبیین کند، زیرا این رابطه به دست فراموشی سپرده شده بود. رابطه انسان با خدا از طریق نیایش و دعا است لیکن رابطه انسان با انسان یا انسان های دیگر باید از طریق عدالت باشد و ظالمین برای از بین بردن این رابطه که منتهی به عدالت است جنگ راه می اندازند مثل همین جنگ تحمیلی عراق به ملت مظلوم ایران.
برچسب عنوان2
مقدار عنوان2
 
برچسب شرح2
مقدار شرح2
HyperLink