بخش های متنوع سایت محشر دات کام ، این سایت را به محبوبترین و پربیننده ترین سایت فارسی تبدیل نموده است؛ شما نیز سایت محشر را صفحه اصلی خود کنید تا روزانه به مطالب جالب این سایت دسترسی داشته باشید
  
نام هنرمند
مهدی فخیم زاده
طبقه بندی الفبایی
ف
 
شرح
روزهای آخر اردیبهشت سالجاری مهدی فخیم زاده فیلم نامه نویس،کارگردان و بازیگر سینمای کشورمان مهمان برنامه چشم انداز بود برای آشنایی بیشتر با این پدیده هنری بد نیست بدانید وی دارای مدرک لیسانس ادبیات زبان فرانسه است .البته چند وقتی در دانشکده هنرهای دراماتیک تحصیل نموده ولی آن را نیمه تمام رها کرده است . در سال 51 نخستین فیلم خود را به نام توپولی بازی کرد و تاکنون در 32 فیلم بعنوان نویسنده ، کارگردان ، بازیگر، تهیه کننده حضور داشته است .
دو فیلم پر فروش خواستگاری و همسر در سالهای 69 و 73 بعنوان دومین فیلم پرفروش معرفی شد. فیلمهای همسر ، تاواریش ،خواستگاری از جمله فیلمهایی است که وی آنها را کراگردانی کرده است . سریالهای تنهاترین سردار ، ولایت عشق ، سریال خواب و بیدار ، حس سوم از آثار وی است .
از او چند سوال پرسیدیم و چند جواب شنیدیم که در پی می آید :
• چرا تحصیلاتتان را نیمه تمام رها کردید ؟
من پیش از اینکه به دانشکده هنرهای دراماتیک بروم و پیش از تحصیل در رشته ادبیات در هنرستان دوره های مختلفی را گذرانده بودم در گروه پاسارگاد حضور و فعالیت هنری زیادی داشتم. همزمان با تحصیل در رشته ادبیات در دانشکده هنرهای دراماتیک پذیرفته شدم . زمانی که لیسانسم را در رشته ادبیات فرانسه گرفتم چندین متن ترجمه کردم چون در حین تحصیل در کنار افرادی که اکنون بزرگانی در رشته هنر هستند فعالیت هنری داشتم تجربه لازم کسب شد و گرفتن مدرک در این رشته را ضروری ندانستم .
• هنر در وجود شما جوششی بوده است یا کوشش ؟
عشق ، علاقه و پشتکار در وجود من و شاگردی زیاد در نزد اساتید و هنرمندان مرا به اینجا رساند اشخاصی هستند که استعداد نهفته در وجودشان باعث می شود زمانی که نقش به آنها داده می شود و توضیح مختصری به آنها می دهند به دلیل وجود آن استعداد به سرعت وارد نقش می شوند ولی آن هنگام ما به دلیل نبودن سینما ، مراکز آموزش ، فرهنگی باید خود تلاش می کردیم تا تجربه بدست آوریم و با تلاش خود به جائی برسیم.
پرسش مخاطب :
• آیا شما قبل از کارگردانی بدل کار بودید یا کشتی کج کار می کردید ؟
خیر . در تمام دنیا بازیگران کلاسهائی چون کلاس باله – کلاس حرکات موزون برای جسم شان و نیز آشنایی با سیستم و کلاس یوگا برای تنفس دارند تا بتوانند هر حرکت و حس و بیانی را تحت کنترل داشته باشند و نیز کار با وزنه تا ماهیچه های آنها تازه باشد که مجموعاً این کارها برای بازیگری لازم است .
* آیا دلیل خاصی وجود دارد که فیلمهای شما بصورت اکشن است ؟ ضمن تشکر خواب و بیدار و حس سوم همنفس اصلاً اکشن نبود من در همه زمینه ها کار کردم هم اکشن هم موضوعات اجتماعی هم سیاسی. زندگی امام رضا ، زندگی امام حسن مجتبی یک سنت در سریال سازی وجود دارد اما من همیشه همانطور که در سینما دقت و ظرافت به خرج می دهم در ساخت سریال هم همین روال را ادامه می دهم و این ریتم در سریالها به این خاطر است چون سریالها دقیقه ای به تهیه کننده واگذار می شود و تهیه کننده بر همین اساس به دنبال کارگردانی می گردد که در روز بتواند حداقل 10 دقیقه برنامه مونتاژ شده را بگیرد من که کارگردان هستم و می دانم چکار انجام دهم. روزی دو سه دقیقه بیشتر نمی توان ضبط کرد چون بدین گونه کیفیت کار پایین می آید لذا در ادامه مجبور می شویم آب به سریالها ببندیم نتیجه و خروجی آن ایناست که سریالها کش دار می شود.
* چرا در غالب سریال ها شما نقش منفی دارید و چرا اصولاً به شمااین نقش ها پیشنهاد می شود؟ از قدیم در تعزیه ها بازی کردن در نقش اشقیاء ثواب بیشتری داشت. کسی که نقش ابن زیاد بازی می کند ثواب آن بیشتر بود اما در مورد این کار باید بگویم کار آقای میرباقری بود که این نقش را من بازی کردم . ابن زیاد کار آقای میرباقری بود که سه سال تمام ما بطور متناوب می رفتیم و کار می کردیم من حدود هفده سال بود که جلوی دوربین کسی نرفته بودم البته به جز کارهای خودم. حالا چرا این اتفاق می افتد جذابیت آن بخاطر این است که شخصیت خاکستری باشد و از افت و خیز بالایی برخوردار باشد اینگونه نقش ها دارای جذابیت فوق العاده ای است حضور و تبلور در چنین شخصیتهایی (نقش منفی) دارای جذابیت است زیرا یک بازیگر چیزی از آن نقش را باید در درون خود پیدا کند و متبلور سازد خیلی از بازیگرها به من مراجعه می کنند و از من تقاضای نقش و شخصیت منفی میکنند زیرا بازی کردن در نقش مثبت نه جذابیتی دارد و نه کار سختی است . شخصیت منفی دارای یک شناسنامه است بازیگر را به تلاش وا می دارد.
* حمید از دانمارک ضمن تشکر از آقای فخیم زاده خیلی ایشان را دوست داریم تشکر از بازیگری ایشان بعد از حس سوم چه کاری در پیش رو دارید ؟
یک سریال بنام بی صدا در حال حاضر در مرحله کارهای فنی است و در تابستان سال آینده پخش خواهد شد.
*در اکثر کارهای شما نقش اول سریال و فیلم های شما خانم ها هستند خواب و بیدار و حس سوم ،همچنین ولایت عشق بانوان حضور پررنگ و موثری داشتند ؟ دلیل خاصی ندارد شما اگر به زندگی خصوصی خودتان هم مراجعه کنید خانم ها در خانه حرف اول را می زنند و نقش اول را دارند شما در خانه بخواهید برنامه ای ببینند نقش زن همیشه پررنگ است.شما اگر به نمایش های هملت و دیگر نمایشنامه هارجوع کنید در آنجا هم حضور زن و بانوان را به شکل موثر مشاهده می کنید من همیشه از عقاید روشنفکرانه فمنیستی مبرا و دور بوده ام . حفظ قداست زن برایم خیلی مهم است.
حس سوم درچه ژانری قرار دارد ؟ژانر پلیسی که مایه طنز به آن اضافه شده است . کمدی موقعیتی است بازیگران نقشی در کمدی آن ندارند این موقعیت هاست که تماشاچی را به خنده وادار می کند .

• دوران بچگی را در کجا گذرانده اید؟ در »خونگاه» میدان شاپور اصغر کوپک ها هم هنوز وجود دارند؟ بله فکر میکنم کمابیش هستند چه مدل سنتی و چه مدل امروزی آن .
• با توجه به فیلم 300 شما نمی خواهید در پاسخ به آن فیلم ، فیلمی بسازید ؟ بخش خصوصی و سینما توان اینگونه کارها را ندارد این کار از طریق تلویزیون و امکانات و بودجه آن می شود انجام پذیرد.
برچسب عنوان2
مقدار عنوان2
 
برچسب شرح2
مقدار شرح2
HyperLink