بخش های متنوع سایت محشر دات کام ، این سایت را به محبوبترین و پربیننده ترین سایت فارسی تبدیل نموده است؛ شما نیز سایت محشر را صفحه اصلی خود کنید تا روزانه به مطالب جالب این سایت دسترسی داشته باشید
  
نام هنرمند
مسعود کیمیایی
طبقه بندی الفبایی
ك
 
شرح
استاد مسعود کیمیایی چندی پیش مهمان برنامه شب های روشن بود که حسین پاکدل سوالاتی در مورد فعالیت های قبل و بعد از انقلاب وی پرسیده است ، اما قبل از آن پرسش و پاسخ این برنامه را بخوانید بد نیست بدانید که مسعود سینمای کشورمان علاوه بر فیلمسازی در نوشتن رمان و شعر نیز دست ماهری دارد و از وی رمان جسد های شیشه ای و مجموعه شعر زخم عقل منتشر شده است .
اینک حرف حساب مسعود کیمیایی را با مجری برنامه شب های روشن از نظر می گذرانید:
الف ) چه شد که وارد حرفه سینما شدید ؟
در دوران کودکی و نوجوانی به همراه برادر بزرگم به جایی که از نظر من به تکیه شباهت داشت و انسان تصور می کرد که باید آنجا سینه بزند رفتیم که آنجا چادر بر پا بود و صندلیهایی قرار داشت . و از روزنی نوری به همراه تصاویر خارج می شد.
محلی که ما آنجا رفتیم سینما بود و زمانی که نور را به همراه تصاویر دیدم ، کنجکاویها که این چیز هایی که در نور دیده می شود چگونه به آنجا وارد شده است . و همه اینها دست به دست هم دادند و علایق و شیفتگی مرا در این حرفه بوجود آوردند.
ب ) تعریف شما از سینمایی که در دل لایه های مختلف جامعه وجود دارد چیست ؟ (مقصود سینمای که در لابه لای سخنان شما از آن به عنوان سینمای من نام می برید.
زمانی که انسان گیرنده های فکری اش شفاف هستند و آماده پذیرش حساسیتها را دارند آن زمان روابط محله – محیط پیرامون – خانواده که بسیار اهمیت دارد، همه اینها زمینه فکری و اساس کاری و فعالیتها شما را آماده می سازند. یک هنرمند نیز نمی تواند از گذشته خویش صرف نظر کند و آنرا فراموش نماید. و نباید هم فراموش کند اما جابجایی و تغییر امکان پذیر است.
ج )بعد از انقلاب چند فیلم ساختید؟
در مجموع 28 فیلم ساختم و ده تای آن قبل از انقلاب بود.
د) چه فیلمهای را قبل از انقلاب ساختید ؟
رضا موتوری – داش آکل- قیصر – خاک – بیگانه بیا – گوزنها – غزل – سفر سنگ
) در مورد ساخت فیلم اول ( بیگانه بیا ) توضیح دهید که چگونه شروع شد ؟
در محله ما که در خیابان ری واقع شده بود با چند پسر بچه هم محل بودیم که هرز گاه به حسینیه می رفتیم ( آن زمان هنوز وجود سینما و سینما رفتن در محله جا نیفتاده بود ) شبهای ماه رمضان تا صبح کنار یکدیگر می نشستیم و من چون فیلم خوب تعریف می کردم شدم کارگردان، اسفندیار هم چون سنتور ساز شد موسیقی فیلم و قریبیان نیز چون بازیگران را دوست داشت قرار شد بازیگر شود.
احمد مقاره ای نیز چون از مذهبیهای محل بود قرار شد تهیه کنندگی کند.
محله شما دقیقاً در کجای خیابان واقع شده است ؟
انتهای کوچه در دار
در دوره جوانی ابتدا از دستیاری کارگردان شروع بکار کردم و دیدم وارد سینما شدن بسیار دشوار است ، زیرا که به حرف یک جوان توجهی نمی شود . چند کار دستیاری انجام دادم ، دستیاری مرحوم ساموئل حاجیکیان بود، و دستیار فیلم جیمز باند به مدت کوتاهی بودم و پس از آن نتوانستم زیرا بخش کارگردانی را اشخاصی از وزارت فرهنگ و ارشاد بر عهده داشتند.
و چون من از بیرون آمده بودم نمی توانستم ادامه دهم .
و بعد از آن دستیار فیلم قهرمانیها با یک دید هالیودی شدم، من از کارگردان فیلم قهرمانیها بسیار آموختم و نیز از اخوانها که بسیار انسانهای خوبی بودند که از من می پرسیدند که شما بسیار خوب کار می کنید هدفتان چیست ؟ من پاسخ دادم میخواهم فیلم بسازم و در گذشته هم چون قراری با بچه داشتیم، به محله قدیمی بازگشتم و سراغ اسفندیار را گرفتم و فرامرز قریبیان را پیدا کردم و گفتم من فیلمم را ساخته ام و شما موسیقی و بازیگری آن را بر عهده بگیرید که آقای قریبیان چون دستیار کارگردان نداشتیم کار دستیاری آنرا نیز انجام دادند و اسفندیار نیز کار موسیقی آن را که بسیار غوغا کرد ساخت.
فیلم نامه بسیاری از فیلمهاتان را خود نوشته اید ؟
بله همه آنها را بعد از فیلم بیگانه بیا فیلم قیصر را ساختم که با موضوع سینما آن زمان بسیار متفاوت بود زیرا موضوع سینمای آن زمان رقص و غیره بود.
آیا فیلم قیصر به پیروی از سینمای هند بود ؟
خیر، سینمای مصر بود.
سینمای ایران در آن زمان تحت تاثیر سینمای مصر قرار گرفت ، زیرا در آن زمان در لاله زار سینمایی بود که عوامل آن مصری بودند . که آنها آمدند و فیلم ایرانی ساختند و چنین شد که این اتفاق افتاد.
برچسب عنوان2
مقدار عنوان2
 
برچسب شرح2
مقدار شرح2
HyperLink